Wizyta Pana Douglasa Emhoffa w synagodze Remu

29 stycznia 2023 r., Douglas Emhoff, mąż Wiceprezydent Kamali Harris, wysłannik administracji Prezydenta USA Joe Bidena w zakresie zwalczania antysemityzmu i wspierania pamięci o Holocauście, odwiedził synagogę i cmentarz Remu, gdzie spotkał się z Przewodniczącą i Wiceprzewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli również Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski oraz Konsul Generalna Pani Erin Nickerson. Pan Douglas Emhoff był bardzo zadowolony i pod wrażeniem całego pobytu w Polsce.  Foto: własność – American Center Krakow, U.S. Consulate General Kraków

„Krakowski Kazimierz. Historia i kultura”

W styczniu br., ukazała się najnowsza książka z cyklu Biblioteka Krakowska nr 168 „Krakowski Kazimierz. Historia i kultura” autorstwa dr hab. Bogusława Krasnowolskiego prof. UPJPII oraz wykładowcy teorii konserwacji zabytków w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Bogusław Krasnowolski ponadto jest autorem licznych prac naukowych (10 książek, około 200 artykułów i rozdziałów w pracach zbiorowych) z dziedziny historii sztuki i urbanistyki oraz ochrony zabytków. Od 1990 roku jest wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

XXVI Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim.

17 stycznia 2023 r. o godz. 18, w synagodze Tempel odbyły się uroczystości związane XXVI Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim. Na wstępie gości powitali: Tadeusz Jakubowicz (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie), bp. Grzegorz Chrząszcz (Kościół rzymskokatolicki) oraz dr Jakub Drath (Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”). Następnie głos zabrała dr Anna Jakimyszyn-Gadocha wygłaszając wykład „Synagoga Tempel i jej znaczenie w historii Krakowa”. Hasło tegorocznych obchodów to fragment z Księgi Wyjścia: „Przejście Pana: Dziś wychodzicie (Wj 13, 4)”, który w języku hebrajskim wygłosił Kuba Lewinger (gabaj krakowskich synagog), a w języku polskim ks. Mateusz Wójcik. Następnie odczytano Psalm 114, który ze strony żydowskiej skomentował Kuba Lewinger, natomiast ze strony chrześcijańskiej dr Jakub Bluj OP. Na zakończenie modlitwę wiernych odmówili ks. prof. Łukasz Kamykowski, Aneta Kozak oraz Michał Wolak Całą…

Chrześcijanie wobec Żydów…

Nakładem wydawnictwa WAM ukazuje się właśnie książka abp. Grzegorza Rysia „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji”. To niezwykła próba ukazania stosunku chrześcijan do Żydów w starożytności i wiekach średnich, zatem w okresie budowania tożsamości zarówno Kościoła, jak i judaizmu rabinicznego.18 stycznia br., w warszawskim muzeum POLIN odbędzie się spotkanie premierowe z udziałem abp. Grzegorza Rysia, Mariana Turskiego i Marka Zająca, na które serdecznie zapraszamy.

Henryk Meller (1931-2023)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że wczoraj zmarł członek naszej Gminy Bł. P. Henryk Meller (ur. 17 lutego 1931 r w Krakowie) syn Wilhelema i Heleny zd. Katz. Krakowianin z urodzenia i wyboru, inżynier absolwent Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, oddany członek naszej społeczności. Jego ojciec Wilhelm był krawcem. Matka nie pracowała, była – jak to się kiedyś mówiło – przy mężu, czyli zajmowała się wychowaniem dzieci. Wywodził się ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. W czasie okupacji dość szybko jego rodzina otrzymała nakaz eksmisji i została zmuszona do opuszczenia Krakowa. Początkowo wraz z matką mieszkał w Bochni. Był dzieckiem niesłychanie odważnym i zdeterminowanym, aby przeżyć. Samodzielnie przewoził żywność z Krakowa do Bochni, a później – już jako sierota – handlował papierosami na Dworcu Głównym w Krakowie. Na pytanie, czy się…

Spotkania z najmłodszymi

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie rozpoczęła zajęcia z najmłodszymi członkami naszej społeczności. W czasie cyklicznych spotkań, które prowadzi Kuba Lewinger, dzieci poznają podstawy alfabetu hebrajskiego, religii oraz tradycji żydowskiej. Spotkania odbywają się przy ul. Miodowej 55 lub ul. Miodowej 27. Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt z biurem Gminy tel. (12) 429-57-35. Jednocześnie informujemy, że oferta skierowana jest wyłącznie do członków GWŻ w Krakowie.

Jan Landau (1871-1936)

1 stycznia 1871 r. w Krakowie urodził się Jan Landau syn Hirsza i Jetti zd. Wasserberger, brat Rafał Saula Landaua prezydenta Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie (1918-1939). Ukończył krakowskie Gimnazjum św. Anny (obecne I LO w Krakowie), a następnie uzyskał – jak czytamy w Gazecie Gminnej – w 1894 r. dyplom dra medycyny. Po studiach specjalnych w dziedzinie chorób dzieci w Berlinie i Wiedniu, gdzie był asystentem u prof. Wederhofera, obejmuje w 1897 r. stanowisko prymariusza na oddziale chorób dzieci w szpitalu żydowskim w Krakowie. Podczas wojny pracuje w akcji opiekuńczej nad uchodźcami i bierze żywy udział w organizowaniu opieki nad niemowlętami. Od roku 1920 do 1924 pracuje jako pediatra w ambulatorium Joint w Krakowie, a w 1925 r. po ponownym uruchomieniu szpitala żydowskiego zostaje dyrektorem tegoż…