3 lipca br. w siedzibie Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie doszło do podpisania porozumienia o współpracy z krakowską Gminą Wyznaniową Żydowską. Dokument zakłada podejmowanie wspólnych działań edukacyjnych, naukowych, wydawniczych i kulturalnych. Uniwersytet i Gmina mają w planie prowadzenie m.in. programów szkoleniowych oraz konkursów skierowanych do młodzieży. Studenci UKEN będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Gminę oraz odbywać w niej praktyki i wolontariat. Porozumienie stanowi także element przygotowań Uniwersytetu do otwarcia nowego kierunków studiów podyplomowych związanych z historią i kulturą Żydów oraz innych mniejszości narodowych i religijnych. Umowę podpisali Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek oraz Przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Helena Jakubowicz. W podpisaniu porozumienia również udział wzięli: Michał Zajda (GWŻ), Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki dr…
Kilka lat temu, w czasie rozmowy przez platformę Zoom na zaproszenie nauczyciela historii z klasą pewnego warszawskiego liceum, jeden z uczniów zadał mi pytanie – czy w związku z tym, że sprawa Jedwabnego była tak intensywnie debatowana publicznie przez wiele miesięcy, to czy te wszystkie dyskusje, w których brałem udział i które śledziłem na temat Sąsiadów, nauczyły mnie czegoś nowego o tej zbrodni? I czy gdybym o tym czymś wiedział wcześniej, to coś bym w książce napisał inaczej? Zbił mnie z tropu tym pytaniem, muszę przyznać, i przepraszając go ogromnie, bo mi wstyd było dawać tak niepedagogiczną odpowiedź, zgodnie z moją subiektywną prawdą powiedziałem – że nie, że po tych wszystkich dyskusjach nie widzę powodu, żeby w książce cokolwiek zmieniać czy uzupełniać. Z jednym może wyjątkiem. Wiedząc…
28 maja br., Fundacja Rodziny Popielów Centrum „Ludzie, Nie Liczby” odsłoniła pomnik w Podwilku upamiętniający 155 żydowskich ofiar z Górnej Orawy, którzy zostali zamordowani w czasie Zagłady. Podczas uroczystości Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentował Tomasz Grebner z Tarnowa. W imieniu całej naszej społeczności bardzo dziękujemy za to piękne upamiętnienie oraz wzruszającą uroczystość. Link do projektu: https://centrumfundacja.pl/nowy-projekt/
Przedstawiamy Państwu wydany w języku polskim oraz angielskim, doskonale napisany felieton prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, który powstał zaraz po ataku Hamasu na Izrael. „Sobotnie przedpołudnie 7 października 2023 r, spędziłam w Bethesdzie pod Waszyngtonem w domu Basi i Marka, marcowych emigrantów, dzieci polskich Żydów ocalałych z Zagłady Śniadanie przerywały telefony z meldunkami o losie izraelskiej rodziny i znajomych, Wszyscy dopiero uczyli się nazw zaatakowanych kibuców i twarzy zakładników, które potem ciągle powracały w wiadomościach: Naamy Levy, dziewczyny w zakrwawionych spodniach od piżamy i ze związanymi na plecach rękoma, Shani Louk spętanej na platformie pickupa jak ofiarne zwierzę, Hersza Goldberga-Polina z urwanym przez eksplodujący granat przedramieniem czy Eden Jeruszalaim, barmanki ze zmasakrowanego festiwalu Nova. Dzisiaj już wiadomo, że wszystkie te osoby nie żyją. Jak napisał wybitny brytyjski historyk Simon…
W związku z obchodami świąt Pesach biuro Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie będzie nieczynne w dniach 14-18 kwietnia 2025 r.
Pesach 5785 Niebawem Święto Pesach, które zaczyna się 14 dnia miesiąca nissan (Wieczór Pesach 14 nissan) i trwa w Erec Israel siedem dni. Natomiast w diasporze, czyli np. w Polsce przez osiem dni. W roku obecnym, czyli 5785 kalendarza żydowskiego, który przypada na lata 2024/2025 kalendarza gregoriańskiego, początek święta przypadać będzie na 12 kwietnia (Wieczór Pesach 12 kwietnia). W naszej Gminie, święto to obchodzone jest bardzo uroczyście. Kolacje sederowe odbywają się w gminnej synagodze Kupa, natomiast modlitwy, również w gminnej synagodze Remu. Na parę dni przed rozpoczęciem świąt, członkowie i członkinie Gminy otrzymują mace i wino, oczywiście po uprzednim uregulowaniu składek. Wszystko musi być jak nakazuje prawo oraz tradycja. Najpierw koszerowana jest nasza kuchnia, mieszcząca się przy synagodze KUPA, a następnie członkowie Gminy uroczyście palą chamec. Właśnie…
W naszej gminnej kuchni, trwają przygotowania do święta Pesach.
17 marca br., o godzinie w 18.00 w gminnej synagodze Kupa mieszczącej się przy ul. Miodowej 27, odbyło się spotkanie z dr Jolantą Kawą-Kurską autorką książki, Wieczny powrót Dreyfusa, Warszawa 2022 oraz red. Grzegorzem Gaudenem autorem takich prac jak, Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta, Warszawa 2024 czy Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918, Kraków 2019. Spotkanie prowadził prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, którą reprezentowała Przewodnicząca Gminy Helena Jakubowicz oraz Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie, którą reprezentowała dyrektor Monik Bednarek.
Purim w tym roku przypada na wieczór Szabatu, co przynosi kilka praktycznych zmian w atmosferze tego szczególnego dnia. Ponieważ Purim jest dość specyficznym dniem, należy upewnić się, że wszystkie przygotowania do Szabatu, a zatem gotowanie, nakrywanie do stołu i wszelkie niezbędne czynności zostaną ukończone we właściwym czasie. W czasie Purim wiele osób kontynuuje świętowanie również późnym popołudniem i wieczorem. W tym roku, ponieważ zbliża się Szabat, należy być ostrożnym, aby w pełni przygotować się na jego nadejście. Zapalenie świec na Szabat musi nastąpić we właściwym czasie.Mimo wszystko życzymy wam szczęśliwego święta Purim! Chag Purim Sameach!