Podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

3 lipca br. w siedzibie Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie doszło do podpisania porozumienia o współpracy z krakowską Gminą Wyznaniową Żydowską. Dokument zakłada podejmowanie wspólnych działań edukacyjnych, naukowych, wydawniczych i kulturalnych. Uniwersytet i Gmina mają w planie prowadzenie m.in. programów szkoleniowych oraz konkursów skierowanych do młodzieży. Studenci UKEN będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Gminę oraz odbywać w niej praktyki i wolontariat. Porozumienie stanowi także element przygotowań Uniwersytetu do otwarcia nowego kierunków studiów podyplomowych związanych z historią i kulturą Żydów oraz innych mniejszości narodowych i religijnych. Umowę podpisali Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek oraz Przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Helena Jakubowicz. W podpisaniu porozumienia również udział wzięli: Michał Zajda (GWŻ), Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki dr…

Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka.

Kilka lat temu, w czasie rozmowy przez platformę Zoom na zaproszenie nauczyciela historii z klasą pewnego warszawskiego liceum, jeden z uczniów zadał mi pytanie – czy w związku z tym, że sprawa Jedwabnego była tak intensywnie debatowana publicznie przez wiele miesięcy, to czy te wszystkie dyskusje, w których brałem udział i które śledziłem na temat Sąsiadów, nauczyły mnie czegoś nowego o tej zbrodni? I czy gdybym o tym czymś wiedział wcześniej, to coś bym w książce napisał inaczej? Zbił mnie z tropu tym pytaniem, muszę przyznać, i przepraszając go ogromnie, bo mi wstyd było dawać tak niepedagogiczną odpowiedź, zgodnie z moją subiektywną prawdą powiedziałem – że nie, że po tych wszystkich dyskusjach nie widzę powodu, żeby w książce cokolwiek zmieniać czy uzupełniać. Z jednym może wyjątkiem. Wiedząc…

Ludzie, Nie Liczby – Podwilk

28 maja br., Fundacja Rodziny Popielów Centrum „Ludzie, Nie Liczby” odsłoniła pomnik w Podwilku upamiętniający 155 żydowskich ofiar z Górnej Orawy, którzy zostali zamordowani w czasie Zagłady. Podczas uroczystości Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentował Tomasz Grebner z Tarnowa. W imieniu całej naszej społeczności bardzo dziękujemy za to piękne upamiętnienie oraz wzruszającą uroczystość. Link do projektu: https://centrumfundacja.pl/nowy-projekt/

7.10.2023. Tęsknota pieska za wilkiem z lasu

Przedstawiamy Państwu wydany w języku polskim oraz angielskim, doskonale napisany felieton prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, który powstał zaraz po ataku Hamasu na Izrael. „Sobotnie przedpołudnie 7 października 2023 r, spędziłam w Bethesdzie pod Waszyngtonem w domu Basi i Marka, marcowych emigrantów, dzieci polskich Żydów ocalałych z Zagłady Śniadanie przerywały telefony z meldunkami o losie izraelskiej rodziny i znajomych, Wszyscy dopiero uczyli się nazw zaatakowanych kibuców i twarzy zakładników, które potem ciągle powracały w wiadomościach: Naamy Levy, dziewczyny w zakrwawionych spodniach od piżamy i ze związanymi na plecach rękoma, Shani Louk spętanej na platformie pickupa jak ofiarne zwierzę, Hersza Goldberga-Polina z urwanym przez eksplodujący granat przedramieniem czy Eden Jeruszalaim, barmanki ze zmasakrowanego festiwalu Nova. Dzisiaj już wiadomo, że wszystkie te osoby nie żyją. Jak napisał wybitny brytyjski historyk Simon…

Pesach 5785

Pesach 5785 Niebawem Święto Pesach, które zaczyna się 14 dnia miesiąca nissan (Wieczór Pesach 14 nissan) i trwa w Erec Israel siedem dni. Natomiast w diasporze, czyli np. w Polsce przez osiem dni. W roku obecnym, czyli 5785 kalendarza żydowskiego, który przypada na lata 2024/2025 kalendarza gregoriańskiego, początek święta przypadać będzie na 12 kwietnia (Wieczór Pesach 12 kwietnia). W naszej Gminie, święto to obchodzone jest bardzo uroczyście. Kolacje sederowe odbywają się w gminnej synagodze Kupa, natomiast modlitwy, również w gminnej synagodze Remu. Na parę dni przed rozpoczęciem świąt, członkowie i członkinie Gminy otrzymują mace i wino, oczywiście po uprzednim uregulowaniu składek. Wszystko musi być jak nakazuje prawo oraz tradycja. Najpierw koszerowana jest nasza kuchnia, mieszcząca się przy synagodze KUPA, a następnie członkowie Gminy uroczyście palą chamec. Właśnie…

Długi cień Dreyfusa i Steigera

17 marca br., o godzinie w 18.00 w gminnej synagodze Kupa mieszczącej się przy ul. Miodowej 27, odbyło się spotkanie z dr Jolantą Kawą-Kurską autorką książki, Wieczny powrót Dreyfusa, Warszawa 2022 oraz red. Grzegorzem Gaudenem autorem takich prac jak, Polska sprawa Dreyfusa. Kto próbował zabić prezydenta, Warszawa 2024 czy Lwów – kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918, Kraków 2019. Spotkanie prowadził prof. dr hab. Łukasz Tomasz Sroka (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Wydarzenie było wspólnym przedsięwzięciem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, którą reprezentowała Przewodnicząca Gminy Helena Jakubowicz oraz Muzeum-Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie, którą reprezentowała dyrektor Monik Bednarek.

Purim

Purim w tym roku przypada na wieczór Szabatu, co przynosi kilka praktycznych zmian w atmosferze tego szczególnego dnia. Ponieważ Purim jest dość specyficznym dniem, należy upewnić się, że wszystkie przygotowania do Szabatu, a zatem gotowanie, nakrywanie do stołu i wszelkie niezbędne czynności zostaną ukończone we właściwym czasie. W czasie Purim wiele osób kontynuuje świętowanie również późnym popołudniem i wieczorem. W tym roku, ponieważ zbliża się Szabat, należy być ostrożnym, aby w pełni przygotować się na jego nadejście. Zapalenie świec na Szabat musi nastąpić we właściwym czasie.Mimo wszystko życzymy wam szczęśliwego święta Purim! Chag Purim Sameach!