Henryk Meller (1931-2023)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że wczoraj zmarł członek naszej Gminy Bł. P. Henryk Meller (ur. 17 lutego 1931 r w Krakowie) syn Wilhelema i Heleny zd. Katz. Krakowianin z urodzenia i wyboru, inżynier absolwent Akademii Górniczo–Hutniczej w Krakowie, oddany członek naszej społeczności.

Jego ojciec Wilhelm był krawcem. Matka nie pracowała, była – jak to się kiedyś mówiło – przy mężu, czyli zajmowała się wychowaniem dzieci. Wywodził się ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. W czasie okupacji dość szybko jego rodzina otrzymała nakaz eksmisji i została zmuszona do opuszczenia Krakowa. Początkowo wraz z matką mieszkał w Bochni. Był dzieckiem niesłychanie odważnym i zdeterminowanym, aby przeżyć. Samodzielnie przewoził żywność z Krakowa do Bochni, a później – już jako sierota – handlował papierosami na Dworcu Głównym w Krakowie. Na pytanie, czy się bał, odparł „Nie! A czego miałem się bać? Ja się niczego nie boję! Nikt nigdy nie powiedział mi wtedy „Ty Żydzie”. Nie wiem, dlaczego tak było?” Ukrywał się pośród ludności etnicznie polskiej w Krakowie, a następnie w okolicach Radzymina. Po wojnie jak mówił „Byłem w Izraelu, byłem w Stanach Zjednoczonych – mogłem się tam osiedlić. Jednak tu mi jest najlepiej. Kocham Polskę, tu się urodziłem i tu chcę umrzeć!”

Będzie go nam brakowało.

Pogrzeb Henryka Mellera odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 10.00 (tj. 13 stycznia) na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej 55 w Krakowie.

fot: IPN Kr oraz własne.