29 września 2022 r. w synagodze Wysokiej znajdującej się w Krakowie przy ul. Józefa 38, krakowski oddział Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie zorganizowały Koncert Noworoczny Rosz Haszana 5783 oraz poczęstunek dla swoich członków i zaproszonych gości. Uroczystość uświetnił koncert Hey, Klezmorim! (Jaga Wrońska – śpiew, Jacek Bylica – piano, Oleg Dyyak – akordeon, Michał Półtorak – skrzypce.) Spotkanie prowadziła Karolina Wantuch-Gazda. Organizatorom oraz gościom serdecznie dziękujemy.
W pierwszych dniach września br., siedzibę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie odwiedziła Pani Erin Nickerson, która od sierpnia 2022 r., pełni funkcję konsul generalnej Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Pani Nickerson przeprowadziła długą rozmową z wiceprzewodniczącym naszej Gminy Panem Tadeuszem Jakubowiczem oraz przedstawicielem krakowskiego oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Panem Adamem Klimkiem a następnie zwiedziła najważniejsze krakowskie synagogi. Jednocześnie z wielką przyjemnością informujemy, że Pani Konsul przyjęła nasze zaproszenie i w ubiegłą niedzielę uczestniczyła jako gość honorowy w noworocznej kolacji świątecznej przygotowanej w synagodze Kupa. W imieniu Zarządu oraz członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie pragniemy podziękować Pani Konsul za poświęcony nam czas oraz życzymy wszelkiego dobra w dalszym realizowaniu powierzonej misji, jak również w życiu osobistym i rodzinnym. Foto. Grzegorz Kozakiewicz
Z okazji zbilżającego się nowego roku pragniemy złożyć wszystkim naszym żydowskim i nieżydowskim przyjaciołom, najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności a także spokoju. Oby ten rok był dla nas lepszy niż poprzedni, obyśmy częściej mogli się spotykać a także abyśmy zostali zapisani w Księdze Życia na kolejny rok. Szana towa u’metuka!
W 80. rocznicę likwidacji getta w Żabnie, na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i ul. Tarnowskiej, 20 września br., odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej żydowskich mieszkańców Żabna i okolic wywiezionych z getta żabieńskiego do obozu zagłady w Bełżcu. W uroczystościach Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowali Helena Jakubowicz oraz Tadeusz Jakubowicz. Władzom i społeczności Żabna dziękujemy za Pamięć!
21 września 1928 r. zmarła Amalia Krieger urodziła się w 1846 r. jedna z pierwszych krakowskich fotografek (niestety nie znamy jej dokładnej daty urodzin): „znana w szerokich kołach artystycznych i obywatelskich nie tylko miasta Krakowa, ale i w całej Polsce i cieszyła się z powodu swych zalet charakteru i wykształcenia artystycznego powszechną sympatią” (Nowy Dziennik 1928, nr 260, z 27 IX, s. 9). Zawodu fotografa wyuczyła się z pewnością w zakładzie ojca, a po jego śmierci kontynuowała jego dzieło wspólnie z bratem Natanem. W 1903 r. zakład pozostał w rękach Amalii i funkcjonował nieprzerwanie aż do 1926 r. To dzięki niej zostało ocalone dziedzictwo rodzinne, a zarazem unikatowa kolekcja fotografii dokumentująca dzieje miasta. Tuż przed śmiercią, w 1926 r., Amalia zdecydowała się na likwidację zakładu. Wówczas wielotysięczny…
20 września 1923 r. w Krakowie urodziła się Halina Nelken córka Emanuela i Reginy; pisarka, historyczka sztuki oraz wykładowczyni. W okresie II wojny światowej więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych. Pochodziła z asymilowanej rodziny krakowskich Żydów. Mieszkała przy ul. Długosza w Krakowie. Jej dziadek brał udział w powstaniu styczniowym, natomiast ojciec walczył o niepodległość w Legionach. Uczęszczała do gimnazjum im. Adama Mickiewicza, jednak ze względu na postępujący antysemityzm zmuszona została do przeniesienia się do prywatnego gimnazjum im. Hugona Kołłątaja. Należała także do Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W czasie okupacji niemieckiej Krakowa trafiła do getta. Będąc na skraju wyczerpania oraz rozpaczy targnęła się na swoje życie, jednak w porę uratował ją brat. Była więźniarką min. obozów KL Plaszow, KL Auschwitz oraz KL Ravensbrück. Doświadczając całego zła wojny udało jej się…
W Piątek 9.09.2022 r. przewodniczący niemieckiego Bundesratu Bodo Ramelow wraz z Konsulem generalny Niemiec dr Michael Gross oraz delegacją odwiedzili synagogę Remuh. Parlamentarzystów i Konsula przyjęli Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Helena Jakubowicz wraz z Wiceprzewodniczącym Tadeuszem Jakubowiczem. foto. Grzegorz Kozakiewicz
11 września 1904 r. w Tarnopolu urodził się Józef Bogusz (wł. Birkenfeld) syn Karola i Gustawy z domu Goldberg: chirurg tarczycy, żołądka, jelit i dróg żółciowych. Wieloletni pracownik Akademii Medycznej w Krakowie, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich oraz Krakowskiego Towarzystwa Lekarskiego. Członek Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka oraz wielu zagranicznych towarzystw naukowych. Autor przeszło 200 prac naukowych. W latach 1914-1919 uczył się w Polskim Gimnazjum w Wiedniu. Ostatnie trzy klasy spędził jednak już w III Państwowym Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie. Maturę zdał w 1922 r., natomiast studia medyczne na Wydziale Lekarskim UJ ukończył w 1928 r. Praktykował w Klinice Chirurgicznej Wydziału Lekarskiego UJ. W lipcu 1933 r. został mianowany starszym asystentem w I Klinice Chirurgii UJ. Tuż przed…
2 września br., o godz. 11.00, w Słomnikach na cmentarzu żydowskim odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Zagłady tamtejszej społeczności żydowskiej. W uroczystościach lokalną społeczność reprezentowali Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki Michał Chwastek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach Grzegorz Płażak, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie reprezentowała dr hab. Cecylia Kuta (Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych), Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oddział w Krakowie, Adam Klimek, Michał Zieliński oraz Michał Zajda (wiceprzewodniczący oddziału) natomiast Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie rabin Boaz Gadka, który odprawił modlitwę. Bardzo dziękujemy organizatorom za przygotowanie uroczystości. Dziękujemy za pamięć! W pierwszych dniach września 1942 r. odbyła się wielka selekcja Żydów zgromadzonych na łąkach koło Słomnik, w pobliżu trakcji kolejowej, pochodzących z terenów całego starostwa miechowskiego (Charsznica, Kaszyce, Książ Wielki, Olkusz, Pilica, Proszowice, Skalbmierz,…