6 kwietnia 1938 roku Gazeta Gminna organ urzędowy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie na drugiej stronie, informowała: „Tegoroczna akcja paschalna Gminy Żydowskiej w Krakowie przypada na okres największego nasilenia nędzy w ulicy żydowskiej, skutkiem czego Gmina Żydowska stanęła przed bardzo trudnym zadaniem w organizowaniu tej akcji. Liczba szukających pomocy świątecznej jest tak wielka, że trzeba będzie rozwinąć jak najintensywniejszą pracę, by akcja paschalna zorganizowana przez Gminę Wyzn. Żydowską osiągnęła zamierzony cel. Będzie to możliwym jedynie wtedy, jeśli społeczeństwo żydowskie odezwie się na nasz apel i poprze usiłowania Gminy w podjętej akcji, w przeciwnym bowiem razie tysiące naszych biednych braci pozostanie w czasie świąt bez środków do życia. Gmina Żydowska przystępując do zorganizowania tegorocznej pomocy świątecznej powołała do życia komitet obywatelski, na którego czele stanął przewodniczący gminnej Opieki…
6 kwietnia 1932 roku miała miejsce uroczystość poświęcenia nowego cmentarza żydowskiego przy ul. Abrahama 3 w Krakowie. W 1919 r., a następnie w 1923 r. zakupiono grunty z przeznaczeniem pod cmentarz. Dość szybko podjęto decyzję o budowie monumentalnego domu przedpogrzebowego. Powierzono ją krakowskiemu architektowi inż. Adolfowi Siódmakowi. Ponadto przewidziano powstanie budynku dla bractwa pogrzebowego Chewra Kadisza (tzw. Szary Domek). Prace z uwagi na trudności natury formalnej oraz finansowej przeciągały się w czasie i trwały aż do r. 1932, kiedy to cmentarz został otwarty. Od 1941 r. cmentarz przy ul. Abrahama 3 był jedynym miejscem pochówku krakowskich Żydów. W okresie II wojny światowej cmentarz ten został całkowicie zrujnowany a dom przedpogrzebowy zniszczony (wysadzony). Dwa dni później, krakowska prasa szeroko pisała o tym wydarzeniu … Źródło: Małopolska Biblioteka Cyfrowa –…
6 kwietnia 1879 roku w Rdzawce koło Nowego Targu urodził się Jakub Glasner syn Samuela oraz Jenty: malarz i grafik. Jako nastolatek pracował w redakcji wydawanej w Bielsku-Białej „Bielitz-Bialer Anzeiger” oraz w składzie drewna, jednocześnie uczył się rysunku u miejscowego nauczyciela. Za zarobione pieniądze wyjechał do Wiednia i w 1901 roku podjął studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. W roku akademickim 1902/1903 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Teodora Axentowicza i Jana Stanisławskiego. W 1905 roku wyjechał do Wenecji oraz do Paryża, gdzie podjął studia w zakresie malarstwa. Po roku wrócił do Bielska. Wiele czasu w tym okresie, jak i przez całe życie, poświęcił wędrówkom po okolicy oraz wyjazdom w górskie rejony, które dostarczały mu nowych inspiracji artystycznych. W 1907 roku został zaproszony do udziału…