28 czerwca 1907 r. urodził się Piotr Kruszewski; śpiewak, uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (1992).„Piotr Kruszewski mieszkał w Krakowie i jako członek podziemia podczas okupacji pomagał Żydom, którym udało się uciec z getta. Traktował ratowanie Żydów jako część działalności konspiracyjnej przeciwko niemieckiemu okupantowi i zamienił swoje mieszkanie na obrzeżach miasta na kryjówkę dla kilku z nich. Poszukiwał również schronienia w innych miejscach, zapewniał „aryjskie” dokumenty, bronił przed szantażystami i ostrzegał przed gestapo. Dzięki jego kontaktom z „Żegotą” i Bundem mógł zapewnić wsparcie finansowe dla ukrywających się Żydów. Koszty niektórych przedsięwzięć pokrywał z własnej kieszeni.”Czytaj więcej: http://mapapamieci.pl/historie/kruszewski-piotr/Piotr Kruszewski zmarł 2 stycznia 1952 r. w Krakowie. Pochowany jest na cmentarzu Rakowickim. Zdjęcie pochodzi z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.
24 czerwca 1889 roku w Krakowie urodził się Joachim Metallmann syn Menassego i Reginy z domu Friedner: filozof nauk przyrodniczych, metodolog, profesor UJ. Ukończył Gimnazjum św. Anny (dzisiejsze I LO). W latach 1907-1912 studiował filozofię i fizykę na Wydziale Filozoficznym UJ. W 1912 roku broni doktorat. Przez kolejne lata, począwszy od roku 1917 pełnił obowiązki profesora gimnazjalnego w Mielcu i Krakowie (VII Gimnazjum im. A. Mickiewicza, Gimnazjum Hebrajskie, V Liceum). Od 1931 roku, aż do wybuchu wojny Metallmann wykłada filozofię w Państwowym Pedagogium w Krakowie. W 1932 roku wyjechał na stypendium do Francji, po powrocie do Polski w 1933 roku uzyskał habilitację. W 1934 roku już jako docent, rozpoczął wykłady na UJ oraz w Instytucie Pedagogicznym w Katowicach. 6 listopada 1939 roku w ramach Aktion gegen Universitäts-Professoren…
23 czerwca 1896 r. w Krakowie urodził się Ferdynand Zweig syn Zachariasz; polski ekonomista i socjolog stosunków pracy. Jest to postać niemal zapomniana: „wydaje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy były podjęte po II wojnie światowej próby wymazania z pamięci Polaków tych myślicieli, którzy krytykowali socjalizm. (…) W taki sposób warstwą kurzu historii zostały przykryte publikacje wielu wybitnych przedstawicieli nauki, między innymi neoliberalnego myśliciela szkoły krakowskiej Ferdynanda Zweiga”. Zweig dorastał w wielokulturowym środowisku ówczesnego Krakowa. W latach 1914-1918 uczęszczał do krakowskiego gimnazjum św. Jacka. Studiował prawo na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu. Tytuł doktora praw z ekonomii politycznej uzyskał na UJ w 1918 r. W latach 1920-1921 pracował w Głównym Urzędzie Statycznym. W 1926 r. wygrał konkurs na najlepszy program gospodarczy dla Polski, ogłoszony przez Bank Gospodarstwa…
11 czerwca br. w samo południe, przy ul. Podmiłów oraz na skrzyżowaniu ul. Bieżanowska/Młodzieży w Krakowie-Prokocimiu, odbyły się uroczystości odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom obozów pracy przymusowej Julag II i Baudienst. W uroczystościach wzięli udział: Pani Tal Ben-Ari Yaalon, Chargé d’affaires, a.i., Ambasady Izraela w Polsce, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch, Zastępca Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Cecylia Radoń, Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja Jakub Nowakowski, radni Miasta i Dzielnicy XII, radny Dzielnicy XII i kustosz IPN Marek Węgrzyn, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia z Prezesem Andrzejem Ulmanem. Krakowską Gminę Wyznaniową Żydowską reprezentowała wiceprzewodnicząca Zarządu Helena Jakubowicz. W imieniu społeczności żydowskiej Krakowa, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tych miejsc pamięci. Julag II (nim.…
W imieniu Pana Ireneusza Sochy zapraszamy Państwa na Dzień Pamięci o Dębickich Żydach, który odbędzie się 21 lipca 2021 r. Celem uroczystości jest uczczenie pamięci 12 000 Polaków żydowskiego pochodzenia, w tym ponad 2000 dębickich Żydów, którzy byli więzieni w miejscowym getcie, wykorzystywani do niewolniczej pracy, a następnie zostali zamordowani przez nazistów w Dębicy oraz w obozach śmierci w Bełżcu i Auschwitz. Uroczystość ta organizowana jest co roku w rocznicę pierwszej akcji likwidacyjnej w dębickim getcie, która miała miejsce 21 lipca 1942 r. Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/2881567905440414 Więcej informacji: http://dembitzer.pl/?p=512
Instytut Kultury Willa Decjusza wobec zjawiska „Żyda na szczęście” w Polsce. Wspólne stanowisko uczestników obrad Okrągłego Stołu pt.: Wobec zjawiska „Żydów na szczęście” w Polsce„Żyd na szczęście” mieści się w szerokim spektrum postaw dyskryminacyjnych w których ośmieszenie, zohydzenie, karykatura postaci nosi znamiona antysemityzmu. W sprawie tych kontrowersyjnych pamiątek swoje apele pisali przedstawiciele środowiska artystycznego, europosłowie, akademicy związani z katedrami etnologii, socjologii, historii czy judaistyki, aktywiści miejscy, Żydzi z Polski i ze świata … Uprzejmie informujemy, że w dalszym ciągu możecie Państwo wyrazić poparcie dla tej inicjatywy. Wszystkie osoby indywidualne oraz reprezentujące instytucje, które chcą poprzeć stanowisko wypracowane podczas kwietniowego Okrągłego Stołu oraz podpisać się pod nim, mogą przesyłać swoją prośbę o dopisanie się do listy sygnatariuszy na adres: grzegorz@willadecjusza.pl https://willadecjusza.pl/aktualnosci/wobec-zjawiska-zyda-na-szczescie-w-polsce
W dniach 6-7 czerwca 1919 roku w Krakowie doszło do rozruchów antyżydowskich. Poszkodowanych było – jak podaje Dyrekcja Policji – 59 kupców żydowskich na kwotę ok. 4,1 mln koron. Aresztowano wówczas 222 osoby, z czego 63 osadzono w więzieniu, a ponad 100 z powodu przepełnienia odpowiadało z wolnej stopy. Zajścia miały charakter rabunkowy, w wyniku, których zginęły dwie przypadkowe osoby. Rabowano głównie sklepy żydowskie w rejonie ul. Starowiślnej, niestety przy biernej postawie Policji. Warto podkreślić, iż władze miejskie miasta Krakowa szybko apelowały do mieszkańców o zachowanie spokoju i ładu „Nie dajmy opanować się anarchii. Nie dawajmy posłuchu podszeptom bolszewickim. Nie dawajmy wrogom broni przeciw sobie samym”, głos zabrała również Krakowska Rada Robotnicza „W poważnej chwili, gdy ważą się losy całego narodu, w obliczu niebezpieczeństwa nowej wojny, nie…
4 czerwca 1930 w Krakowie urodził się Ludwik Flaszen syn Feliksa i Justyny z domu Frischer; krytyk teatralny i literacki, pisarz, tłumacz, eseista, teatrolog i reżyser. Współtwórca Teatru Laboratorium i wieloletni partner twórczego dialogu z Jerzym Grotowskim. Odznaczony min. w 2000 przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, uhonorowany również doktoratem honoris causa Uniwersytetu w Turynie. Autor min. takich prac jak: Głowa i mur (Kraków 1958), Cyrograf (Kraków 1971), Teatr – sztuka antraktu. Marzyciele (Wrocław 2003). Zaraz po wybuchu wojny wraz z rodziną wyemigrował do Lwowa, skąd władze radzieckie zesłały rodzinę Flaszenów w rejon środkowej Wołgi a następnie do Uzbekistanu, gdzie doczekali końca wojny. Ludwik Flaszen powrócił do Polski w 1946 i osiedlił się w Krakowie. Maturę zdał w 1948 następnie ukończył w 1952 filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1951 był członkiem…
W imieniu Rady Dzielnicy XII oraz Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia i Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom obozów pracy przymusowej Julag II i Baudienst w Prokocimiu. Uroczystość odbędzie się 11 czerwca od godz. 12. Informacje o jej szczegółowym przebiegu zawarte są w załączonym zaproszeniu.
Zapraszamy na uroczystości związane z odsłonięciem głazu pamięci poświęconego rodzinie Anieli i Franciszka Szewczyków z Gruszowa, organizowane przez wojewodę małopolskiego, Oddział IPN w Krakowie i samorząd Raciechowic, które odbędą się 18 czerwca 2021 r. w Gruszowie (gm. Raciechowice, pow. myślenicki) od godz. 17.00