Odsłonięcie tablic w Prokocimiu

11 czerwca br. w samo południe, przy ul. Podmiłów oraz na skrzyżowaniu ul. Bieżanowska/Młodzieży w Krakowie-Prokocimiu, odbyły się uroczystości odsłonięcia tablic poświęconych ofiarom obozów pracy przymusowej Julag II i Baudienst.

W uroczystościach wzięli udział: Pani Tal Ben-Ari Yaalon, Chargé d’affaires, a.i., Ambasady Izraela w Polsce, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Zbigniew Kożuch, Zastępca Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Cecylia Radoń, Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja Jakub Nowakowski, radni Miasta i Dzielnicy XII, radny Dzielnicy XII i kustosz IPN Marek Węgrzyn, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia z Prezesem Andrzejem Ulmanem.

Krakowską Gminę Wyznaniową Żydowską reprezentowała wiceprzewodnicząca Zarządu Helena Jakubowicz.

W imieniu społeczności żydowskiej Krakowa, bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tych miejsc pamięci.

Julag II (nim. Judenlager) w Prokocimu, powstał w lecie 1942 roku i znajdował się przy ul. Cmentarnej. Przeciętny stan dzienny obozu wynosił ok. 1700 osób, a ogólna liczba jego więźniów to ok. 2500-3000 osób. Obozem kierował, słynący z bestialstwa Ludwig Hessler, który po wojnie został schwytany a następnie stracony w więzieniu przy ul. Montelupich. Według zeznań Hesslera w Julagu II zginęło ok. 40-50 osób – co jest w ocenie historyków liczbą zaniżoną – zwłoki zamordowanych chowano na pobliskim cmentarzu.