Otwarcie skweru Pamięci Ofiar Zagłady w Nowym Sączu

28 sierpnia 2022 r., w Nowym Sączu został uroczyście otwarty skwer Pamięci Ofiar Zagłady, znajdujący się u zbiegu ulic Tymowskiego, Kazimierza Wielkiego i Berka Joselewicza. Jest to upamiętnienie ok. 12 tys. sądeckich Żydów zamordowanych przez niemieckiego okupanta, których imiona wyryto na ścianach tej monumentalnej budowli, przypominającej w formie muzeum w Bełżcu. Podczas uroczystości była obecna Sara Weinfeld Melzer, która jako jedna z nielicznych przeżyła likwidację getta oraz wielu potomków sądeckich Żydów. Nie zabrakło oczywiście prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, Konsul Generalnej Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson, Ursuli Maier, która reprezentowała Republikę Federalną Niemiec oraz przedstawicielki Ambasadora Izraela w Polsce ELeny Lagutin oraz wielu znamienitych gości w tym licznie zgromadzonych mieszkańców Nowego Sącza. Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała delegacja z Tadeuszem Jakubowiczem na czele. Warto podkreślić,…

28.08.1945 zlikwidowano Sierociniec w Rabce dla dzieci żydowskich.

28 sierpnia 1945 roku zlikwidowano Sierociniec w Rabce dla dzieci żydowskich. W lutym 1945 roku, a zatem zaraz po zakończeniu okupacji niemieckiej powstał plan utworzenia w Rabce ośrodka opiekuńczo-leczniczego dla dzieci żydowskich, który był próbą ratowania niezwykle trudnej sytuacji, jaka panowała w siedzibie Tymczasowego Komitetu Pomocy dla Ludności Żydowskiej w Krakowie przy Długiej 38. Uruchomiono tam jednocześnie sierociniec dla dzieci powracających z obozów. Ostatecznie dom dziecka w Rabce, przeznaczony dla najciężej chorych dzieci, otwarto na przełomie czerwca i lipca 1945 roku. Obejmował on trzy budynki wille Stasin, Juras i Niemen dla łącznie około 100 podopiecznych, pochodzących z Krakowa, Warszawy, Łodzi i innych miast. Na liście podopiecznych przebywających w sierocińcu latem 1945 roku widnieje 116 nazwisk dzieci, które doświadczyły koszmaru Zagłady. Pośród części lokalnej społeczności taka sytuacja wywołała…

Wielka powódź 1813 roku.

26 sierpnia 1813 r. nawiedziła Kraków jak również Kazimierz ogromna powódź. Tego dnia bowiem, wylała Wisła płynąca jeszcze obecną ul. Dietla, zalewając niemal błyskawicznie oba brzegi „a przedewszystkiem Miasto Żydowskie o wiele niżej położone, poczem woda dopłynęła do ramienia Wisły, oddzielającego Kazimierz od Podgórza i stworzyła potężne jezioro między obu ramionami rozhukanej rzeki. Ludność uciekała, o ile mogła wydostać się z uścisku rozszalałego żywiołu, mniej szczęśliwi wyłazili na dachy i kominy, czekając zmiłowania Bożego. Tak minęła okropna noc i nazajutrz dnia 27 sierpnia zaczęły wody opadać ku Podgórzowi, wskutek czego podniósł się poziom tego ramienia Wisły. W ciągu kilku dni wody zupełnie ustąpiły, lecz bardzo długo trwało zanim można było osuszyć ulice i place. Drewniane domki w Mieście Żydowskiem zgniły doszczętnie, z murowanych musiano konwiami wynosić wodę…

80. rocznica zagłady Żydów w Mszanie Dolnej

Wczoraj tj. 22 sierpnia 2022 r., odbyły się uroczystości upamiętniające zagładę Żydów z Mszany Dolnej. W uroczystościach wzięła licznie lokalna społeczność oraz zaproszeni goście. Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała delegacja z Tadeuszem Jakubowiczem na czele. Dziękujemy organizatorom za pamięć. Zapraszamy do zobaczenie szerszej fotorelacji na stronie SZTETL MSZANA DOLNA

80. rocznica zagłady Żydów z getta w Grybowie

21 sierpnia 2022 r., w Białej Niżnej odbyły się uroczystości zorganizowane przy mogile Żydów zamordowanych podczas likwidacji grybowskiego getta. W uroczystościach brali udział przedstawiciele lokalnej społeczności oraz potomkowie grybowskich Żydów. Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała delegacja z Tadeuszem Jakubowiczem na czele. Organizatorem spotkania było stowarzyszenie Saga Grybów 20 sierpnia 1942 r. Niemcy zlikwidowali grybowskie getto. Po selekcji około 300-360 chorych i starców, którzy nie byli zdolni do pieszej podróży, rozstrzelali w pobliżu klasztoru w Białej Niżnej. Pozostałych ludzi zapędzili pieszo do getta w Nowym Sączu.

Julian Aleksandrowicz (1908-1988)

20 sierpnia 1908 r. w Krakowie urodził się Julian Aleksandrowicz; lekarz internista, profesor nauk medycznych, filozof medycyny i hematolog. Po ukończeniu w 1926 r. VI Gimnazjum im. T. Kościuszki – pisze Aleksander Skotnicki – podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, zakończone dyplomem lekarza w 1933 r. W rok później ukończył również Studium Wychowania Fizycznego UJ. W 1934 r. obronił pracę doktorską dotyczącą badań bioptycznych szpiku, które rozpoczął jeszcze jako student medycyny. Zmobilizowany w sierpniu 1939 r. jako ppor. Lekarz i przydzielony do 72 pułku piechoty brał aktywny udział w działaniach wojennych. Po ucieczce z obozu jenieckiego wrócił do Krakowa w styczniu 1940 r., ale już w 1941 r. znalazł się w getcie krakowskim, gdzie zorganizował jeden z trzech istniejących tam szpitali. W czasie likwidacji getta zdołał…

Pogrom Krakowski 11 sierpnia 1945 r.

11 sierpnia 1945 r. w czasie porannej sobotniej modlitwy (Szacharit) na krakowskim Kazimierzu, agresywny tłum wdarł się do synagogi Kupa. W efekcie pobito wielu Żydów oraz zdemolowano synagogę. Tego dnia na ulicach atakowano i okradano napotkanych Żydów, wdzierano się do mieszkań. Powodem tych zająć była pogłoska, jakoby Żydzi dopuścili się tzw. mordu rytualnego na polskim dziecku. W wyniku tych zająć zginęła – dość przypadkowo – jedna osoba, 56-letnia Róża Berger, która dopiero co powróciła z KL Auschwitz-Birkenau. Tumult został opanowany dopiero wieczorem przez batalion Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jednak ludność nie zaprzestała aktów przemocy i rabunków. Władze zatrzymały kilkudziesięciu uczestników pogromu, a sąd wojskowy skazał 14 osób na kary od 1 do 7 lat więzienia. Róża Berger spoczywa na nowym cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie. Zachęcamy do zapoznania się…

Jan Bader (1901-1994)

9 sierpnia 1901 roku w Krakowie urodził się Jan Bader syn Leiba i Jenny z domu Bergstein: krakowski prawnik, dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, w latach 1949–1977 poseł do Knesetu. Współautor metody Badera-Ofera, stosowanej do podziału mandatów pomiędzy izraelskimi partiami wyborczymi, które przekroczyły próg wyborczy. Jan Bader w Krakowie prowadził wraz z bratem Henrykiem kancelarię znajdującą się przy pl. Dominikańskim 2. Był członkiem młodzieżowej organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, sympatyzował również z Bundem. Jednak od roku 1925 związał się z Unią Syjonistów Rewizjonistów Włodzimierza Żabotyńskiego. Przez pewien czas był również redaktorem naczelnym polskojęzycznego tygodnika „Trybuna Narodowa”. Po wybuchu drugiej wojny światowej uciekł na wschód Polski i znalazł się na terenach zajętych przez ZSRR, gdzie został aresztowany a następnie zesłany. W wyniku wejścia w życie układu Sikorski-Majski i ogłoszeniu amnestii dla…