Otwarcie skweru Pamięci Ofiar Zagłady w Nowym Sączu

28 sierpnia 2022 r., w Nowym Sączu został uroczyście otwarty skwer Pamięci Ofiar Zagłady, znajdujący się u zbiegu ulic Tymowskiego, Kazimierza Wielkiego i Berka Joselewicza. Jest to upamiętnienie ok. 12 tys. sądeckich Żydów zamordowanych przez niemieckiego okupanta, których imiona wyryto na ścianach tej monumentalnej budowli, przypominającej w formie muzeum w Bełżcu.

Podczas uroczystości była obecna Sara Weinfeld Melzer, która jako jedna z nielicznych przeżyła likwidację getta oraz wielu potomków sądeckich Żydów. Nie zabrakło oczywiście prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla, Konsul Generalnej Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson, Ursuli Maier, która reprezentowała Republikę Federalną Niemiec oraz przedstawicielki Ambasadora Izraela w Polsce ELeny Lagutin oraz wielu znamienitych gości w tym licznie zgromadzonych mieszkańców Nowego Sącza.

Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała delegacja z Tadeuszem Jakubowiczem na czele.

Warto podkreślić, iż bez zaangażowania Łukasza Połomskiego, prezesa Sądeckiego Sztetlu oraz Dariusza Popieli z Fundacji Rodziny Popielów „Ludzie, nie liczby” nie byłoby tego wspaniałego upamiętnienia.

Dziękujemy za pamięć!

Relację z wydarzenia można zobaczyć w całości