Rocznica zagłady Żydów w Wieliczce i Koziej Górce

Dzisiaj, tj. 27 sierpnia 2020 roku miały miejsce dwa, bardzo ważne dla nas wydarzenia.1. W samo południe na Rynku Górnym w Wieliczce, a następnie na wielickim kirkucie spotkaliśmy się z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Pana Artura Kozioła, wraz z lokalną społecznością, aby uczcić pomordowanych przez Niemców Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości.2. Późnym popołudniem o godz. 18.00 spotkaliśmy się z inicjatywy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pana Jana Kosiorowskiego, przy pomniku na Koziej Górce, upamiętniającym siedmiuset Żydów zamordowanych i pochowanych w zbiorowej mogile w tym miejscu. W spotkaniu brali również udział min. w imieniu Wojewody Małopolskiego dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Pani Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk oraz wiceprzewodniczący Małopolskiej „Solidarności” Pan Adam Gliksman.W uroczystościach Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała…

XLV Festiwal Muzyka w Starym Krakowie

Jubileuszowy XLV Festiwal Muzyka w Starym Krakowie odbędzie się w dniach 15-31.08.2020. Wystąpią wybitni polscy muzycy instrumentaliści i śpiewacy. „Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych polskich festiwali. Jego historia sięga 1967 roku. Od początku do dzisiaj jego dyrektorem jest Stanisław Gałoński. Festiwal wspomagany jest przez Gminę Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorów. Ideą festiwalu jest wykonawstwo muzyki przez wybitnych artystów w różnych wnętrzach Krakowa: kościołach, salach muzealnych, na dziedzińcach, z szeroką gamą programów od muzyki dawnej po współczesną. Festiwal gościł największe sławy różnych specjalności – solistów, zespoły kameralne, orkiestry. Byli to m. in. Ida Haendel, Henryk Szeryng, Grigorij Sokołow, Witold Rowicki, Tadeusz Strugała, Jerzy Katlewicz, Emma Kirkby, Paul Esswood, Hilliard Ensemble, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska, Krzysztof Penderecki, Philharmonia Kwartet, Jordi Savall, Chanticleer, Iwan Monighetti i…

Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów i Sinti

Przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie – Przewodniczący Zarządu Tadeusz Jakubowicz oraz Aleksander Opoczyński, Szymon Opoczyński i Michał Zajda, w dniu 2 sierpnia br., uczestniczyli w uroczystym wydarzeniu związanym z Europejskim Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów i Sinti, które odbyło się na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 2 sierpnia br. minęła 76. rocznica likwidacji „Rodzinnego obozu dla Cyganów” w KL Auschwitz. Przypomnijmy sobie, dlaczego do tego doszło. Zagłada Romów w okresie II wojny światowej była prowadzona w myśl zasady – zabić wszystkich, bez wyjątków, albowiem Romowie – tak jak i Żydzi – nie spełniali nazistowskich kryteriów rasowo-biologicznych i jako element gorszy mieli zostać zlikwidowani. W 1933 r. wraz z dojściem do władzy Hitlera, w Niemczech rozpoczął się proces stopniowego pozbawiania Romów podstawowych praw obywatelskich, które i tak…