Rocznica zagłady Żydów w Wieliczce i Koziej Górce

Dzisiaj, tj. 27 sierpnia 2020 roku miały miejsce dwa, bardzo ważne dla nas wydarzenia.
1. W samo południe na Rynku Górnym w Wieliczce, a następnie na wielickim kirkucie spotkaliśmy się z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Pana Artura Kozioła, wraz z lokalną społecznością, aby uczcić pomordowanych przez Niemców Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości.
2. Późnym popołudniem o godz. 18.00 spotkaliśmy się z inicjatywy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pana Jana Kosiorowskiego, przy pomniku na Koziej Górce, upamiętniającym siedmiuset Żydów zamordowanych i pochowanych w zbiorowej mogile w tym miejscu. W spotkaniu brali również udział min. w imieniu Wojewody Małopolskiego dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Pani Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk oraz wiceprzewodniczący Małopolskiej „Solidarności” Pan Adam Gliksman.
W uroczystościach Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała delegacja wraz Przewodniczącym Zarządu Tadeuszem Jakubowiczem na czele.
27 sierpnia 1942 r. Niemcy dokonali likwidacji żydowskiej społeczności w Wieliczce, otaczając dzień wcześniej miasto. Tego dnia wymordowano chorych ze szpitala oraz jego personel (ogółem 150 osób). Dzień później o godzinie 7 rano, zgromadzono pozostałych żydowskich mieszkańców zgromadzonych uprzednio w Wieliczce (ok. 6 tys.) na polach bogucickich. Niezdolnych do pracy w liczbie ok. 700 osób wywieziono do tzw. Koziej Górki (Puszcza Niepołomicka) i rozstrzelano. Młodych mężczyzn, w liczbie ok. 700 osób wywieziono do obozów pracy w Płaszowie, Prokocimiu i Stalowej Woli, a pozostałych Żydów i Żydówki w liczbie ok. 6 tys. wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zostali zamordowani.
Dni po 27 sierpnia należą bodaj do najsmutniejszych w historii Wieliczki. – pisze Paweł Zarychta w swoim tekście „Śmierć w raju głupców” poświęconym tej tragedii – W pełnym dotąd gwaru i życia mieście panuje złowroga cisza, przerywana jedynie okrzykami esesmanów i strzałami z broni maszynowej. Trwa Judenjagd – polowanie na Żydów. Po wysiedleniu Niemcy wraz z pomocnikami przeszukują dom za domem, na miejscu rozstrzeliwując ukrywających się Żydów – m.in. 14 osób, które znajdują schronienie na strychu na rogu Rynku Górnego i ul. Kościelnej. Inni ukrywani są w kartofliskach, piwnicach i innych kryjówkach. Ciała zabitych Niemcy przewożą na żydowski cmentarz w Grabówkach. Trwa wciąż grabież resztek majątku żydowskiego: ciężarówki z meblami i sprzętem domowym wyjeżdżają w kierunku Krakowa i Rzeszy.
Czytaj więcej: https://www.tygodnikpowszechny.pl/smierc-w-raju-glupcow-16969?fbclid=IwAR1akct5rDdtC-qcDUEJOUp7PJaUI33C2bGDG3yuFzcSzn3pl5lIo_yztlI
Bardzo dziękujemy organizatorom za pamięć i trud organizacji jakiego się podjęli oraz wszystkim, którzy tego dnia zdecydowali poświęcić chwilę i wspomnieli pomordowanych Żydów, uczestnicząc w uroczystościach. Cieszymy się, że jesteście z nami.