XLV Festiwal Muzyka w Starym Krakowie

Jubileuszowy XLV Festiwal Muzyka w Starym Krakowie odbędzie się w dniach 15-31.08.2020. Wystąpią wybitni polscy muzycy instrumentaliści i śpiewacy. „Muzyka w Starym Krakowie” jest jednym z najstarszych polskich festiwali. Jego historia sięga 1967 roku. Od początku do dzisiaj jego dyrektorem jest Stanisław Gałoński. Festiwal wspomagany jest przez Gminę Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sponsorów. Ideą festiwalu jest wykonawstwo muzyki przez wybitnych artystów w różnych wnętrzach Krakowa: kościołach, salach muzealnych, na dziedzińcach, z szeroką gamą programów od muzyki dawnej po współczesną. Festiwal gościł największe sławy różnych specjalności – solistów, zespoły kameralne, orkiestry. Byli to m. in. Ida Haendel, Henryk Szeryng, Grigorij Sokołow, Witold Rowicki, Tadeusz Strugała, Jerzy Katlewicz, Emma Kirkby, Paul Esswood, Hilliard Ensemble, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Krakowska, Krzysztof Penderecki, Philharmonia Kwartet, Jordi Savall, Chanticleer, Iwan Monighetti i wielka rzesza innych.
W 2014 roku zaistniał, na wzór krakowskiego, bliźniaczy festiwal „Muzyka w Starym Lwowie”, zakładający ścisłą współpracę obu festiwali. W tym roku, na skutek światowej pandemii, wykonawcy festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” zostali ograniczeni do artystów krakowskich, co w żadnym wypadku nie obniża jego rangi. Wystąpią m. in. z recitalami E. Stefańska, K. Danczowska z córką Justyną, A. Białko, Królewscy Rorantyści, Trio D. Stabrawy, gościnnie K. Jakowicz z synem Jakubem.
Festiwal zainauguruje koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tworka w kościele św. św. Piotra i Pawła – Panteonie Narodowym – miejscu pochówku Kompozytora.
Ostatnim akordem 31 08. będzie koncert z dedykacją na 100-lecie urodzin Jana Pawła II, zawierający twórczość dwóch wielkich polskich kompozytorów epoki baroku G. G. Gorczyckiego i M. Zieleńskiego w wykonaniu zespołu Collegium Zieleński i dawnych instrumentów pod dyrekcją Stanisława Gałońskiego w kościele OO. Augustianów.

https://www.facebook.com/FestiwalMuzykaWStarymKrakowie/

Poniżej spis koncertów, które odbędą się w synagodze Tempel
25 sierpnia, wtorek, godz. 19.30
Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24
ŁUKASZ DŁUGOSZ – flet
AGATA KIELAR-DŁUGOSZ – flet
MAREK TOPOROWSKI – pianoforte
Leo Delibes
(1836–1891)
DUET KWIATOW na 2 flety i fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart
(1756–1791)
RONDO D-dur, KV 373 na flet i fortepian
Michał Kleofas Ogiński
(1765–1833)
POLONEZ na 2 flety i pianoforte
Jozef Elsner
(1769–1854)
RONDO ALLA KRAKOWIAK na pianoforte
Iwona Kisiel
(ur. 1972)
ONCE UPON THE SEA na 2 flety i pianoforte
Jozef Elsner
RONDO ALLA MAZUREK na pianoforte
Franciszek Doppler
(1821–1883)
ANDANTE I RONDO op.25 na 2 flety i pianoforte
30 sierpnia, niedziela, godz. 19.30
Synagoga Tempel, ul. Miodowa
KAJA DANCZOWSKA skrzypce
JUSTYNA DANCZOWSKA fortepian
Johann Sebastian Bach
(1685–1750)
ANDANTE
Edvard Grieg
(1843– 907)
SONATA nr 1 F-dur op. 8 na skrzypce i fortepian
Allegro con brio
Allegretto quasi andantino
Allegro molto vivace
Philip Glass
(ur. 1937)
SONATA na skrzypce i fortepian
(pierwsze wykonanie w Polsce)