W czwartek 22 lutego grupa uczennic z klas dwujęzycznych z językiem francuskim XX LO im. Leopolda Staffa w Krakowie, wraz z 65-osobową francuską grupą z Lycée Victor Grignard z Cherbourg-en-Cotentin (Normandia), zwiedzała wybrane obiekty związane ze współczesnym żydowskim Kazimierzem, m.in. synagogę Remu oraz synagogę Kupa (siedzibę Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie). Dr Paweł Sękowski z Instytutu Historii UJ (zarazem nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w klasach francuskich XX L LO) opowiadał zebranym o obu synagogach, o krakowskiej społeczności żydowskiej oraz wygłosił wykład w języku francuskim na temat losów krakowskich Żydów podczas II wojny światowej.
Robert Szuchta i Agnieszka Cahn laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała 1 marca zostanie wręczona Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. Za twórczość nagrodzony został Robert Szuchta, a za działalność społeczną – Agnieszka Cahn. Robert Szuchta jest historykiem, nauczycielem w jednym z warszawskich liceów, współtwórcą podręczników do nauczania historii. Jest autorem fundamentalnej – i mającej charakter popularyzatorski – pracy „1000 lat historii Żydów polskich. Podróż przez wieki”. We wstępie do niej pisał: „«Nie ma historii Żydów bez historii Polski, tak jak i nie ma historii Polski bez historii Żydów polskich». Ani my, Polacy, ani współcześni Żydzi nie zrozumiemy własnej historii, jeśli nie poznamy historii polskich Żydów. To awers i rewers tej samej monety”. Dorobek Roberta Szuchty obejmuje także kilkadziesiąt artykułów…
Czesław Brzoza, Na Kazimierzu i… Żydzi Krakowa międzywojennego. Kalendarium, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2023, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków 2023, ilość stron 1400 Praca ma na celu przybliżenie różnych aspektów życia żydowskich mieszkańców Krakowa w latach międzywojnia, co w konsekwencji być może przyczyni się do zrozumienia problemów, z jakimi się oni borykali – zrozumienia, którego wielokrotnie brakowało już w okresie międzywojennym. Polacy i Żydzi mieszkali co prawda w tych samych dzielnicach, przy tych samych ulicach i bardzo często nawet w tych samych domach, ale ich kontakty nie były jednak zbyt częste i sprowadzały się zazwyczaj do sfery edukacyjnej i ekonomicznej. Żydzi bardzo rzadko odwiedzali chrześcijańskie (polskie) domy, a jeszcze rzadziej, jak można wnioskować z lektury literatury pamiętnikarskiej, przyjmowali Polaków u siebie. Wielu Żydów, zwłaszcza z…
Zapytanie ofertowe na wykonanie robót konserwatorskich w ramach inwestycji „Konserwacja wschodniej ściany sali modlitewnej synagogi w Bobowej” dofinansowanej z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, można pobrać z tego miejsca.