29 sierpnia 2023 r. na cmentarzu żydowskim oraz w Domu Kultury w Proszowicach miała miejsce uroczystość oznakowania cmentarza żydowskiego w Proszowicach, która odbyła się w 81. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej tego miasta, dokonanej przez niemieckich nazistów.
Organizatorami uroczystości było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice. Gminę Wyznaniową Żydowską reprezentował Michał Zajda
Czytaj więcej: https://proszowice.pl/aktualnosc-8021-obchody_81_rocznicy_deportacji.html
Szczególnie dziękujemy za pamięć i organizację gospodarzowi uroczystości Grzegorzowi Cichemu, burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice.
29 sierpnia 1942 r. wysiedlono ok. 2000 proszowickich Żydów i Żydówek, które najpierw zgrupowano na łąkach koło Słomnik a następnie po dokonaniu selekcji, przetransportowano w dużej części do obozu zagłady w Bełżcu. W pierwszych dniach września 1942 r. odbyła się wielka selekcja Żydów zgromadzonych na łąkach koło Słomnik, w pobliżu trakcji kolejowej, pochodzących z terenów całego starostwa miechowskiego (Charsznica, Kaszyce, Książ Wielki, Olkusz, Pilica, Proszowice, Skalbmierz, Skała, Wiślica, Żarnowiec, Działoszyce, Miechów, Wolbrom). Nad ranem 2 września 1942 r. odbyła się selekcja, wyniku której większość została wywieziona do obozu zagłady w Bełżcu (6000-7000 osób) oraz do obozów pracy w Prokocimiu, Płaszowie i Stalowej Woli (400 osób), wielu zmarło z wycieńczenia (akcja trwała parę dni) lub zostało rozstrzelanych na miejscu (240-600).
Foto: Jerzy Sokołowski