29 sierpnia 2023 r. na cmentarzu żydowskim oraz w Domu Kultury w Proszowicach miała miejsce uroczystość oznakowania cmentarza żydowskiego w Proszowicach, która odbyła się w 81. rocznicę likwidacji społeczności żydowskiej tego miasta, dokonanej przez niemieckich nazistów. Organizatorami uroczystości było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice. Gminę Wyznaniową Żydowską reprezentował Michał Zajda Czytaj więcej: https://proszowice.pl/aktualnosc-8021-obchody_81_rocznicy_deportacji.html Szczególnie dziękujemy za pamięć i organizację gospodarzowi uroczystości Grzegorzowi Cichemu, burmistrzowi Gminy i Miasta Proszowice. 29 sierpnia 1942 r. wysiedlono ok. 2000 proszowickich Żydów i Żydówek, które najpierw zgrupowano na łąkach koło Słomnik a następnie po dokonaniu selekcji, przetransportowano w dużej części do obozu zagłady w Bełżcu. W pierwszych dniach września 1942 r. odbyła się wielka selekcja Żydów zgromadzonych na łąkach koło Słomnik, w pobliżu…
W 81. rocznicę zagłady wielickich Żydów, tj. 27 sierpnia 2023 r. miały miejsce dwa, bardzo ważne dla nas wydarzenia. W samo południe na Rynku Górnym w Wieliczce przedstawiciele lokalnych władz oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą zagładę Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości. Następnie wszyscy udali się na wielicki kirkut, gdzie również złożono kwiaty oraz zapalono świece. Dziękujemy Arturowi Koziołowi Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieliczka jak również wszystkim, którzy tego dnia zdecydowali się poświęcić chwilę i wspomnieli pomordowanych Żydów, uczestnicząc w uroczystościach. Cieszymy się, że jesteście z nami. W uroczystościach Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała delegacja z Przewodniczącą Heleną Jakubowicz oraz rabinem Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Boazem Gadką na czele. Podczas uroczystości Przewodnicząca Helena Jakubowicz powiedziała m.in. „81 lat temu…
Wczoraj wieczorem na cmentarzu Remu rozpoczął się yorcayt rabina Gerszona Saula Jomtow Lipmana Hellera żyjącego w latach (1579-1654) Heller był wybitnym talmudystą oraz autorem literatury religijnej jak również wielu dzieł kabalistycznych, filozoficznych, matematycznych i astronomicznych. Urodził się w Wallerstein i jak pisze Majer Bałaban – był to Żyd zupełnie innego typu, niż Żydzi polscy. Spokojny, syntetyczny nie lubiący pilpulistyki. Jomtow Lipman Heller przed przybyciem do Krakowa był rabinem w Czechach (Praga, Nikolsburg na Morawach), Austrii (Wiedeń) oraz w Polsce (Niemirowo na Podolu oraz Włodzimierz Wołyński). Przez 28 lat pełnił funkcje dajana w Pradze. W obliczu toczącej się wojny 30-letniej stanął w obliczu określenia wysokości kontrybucji, jaką mieli płacić poszczególni członkowie praskiej gminy. Jako człowiek uczciwy, starał się, aby ciężar kontrybucji ponosili głównie najbogatsi co spotkało się z…
15 sierpnia 1648 r. zmarł rabin Jozue ben Józef (ur. 1590). Od roku 1639 ostatni samodzielny rektor krakowskiej jesziwy, jak również naczelny rabina miasta Krakowa. Jego najważniejszym dziełem było Megine Szlomo (Amsterdam 1715), które analizuje różnice pomiędzy opiniami Rasziego – najwybitniejszego komentatora Tory i Talmudu, a opiniami jego potomków opowiadając się po stronie poglądów Rasziego. Jozue syn Józefa zwany podług swego głównego dzieła Magine Szlomoh, urodził się w Wilnie w roku 1590 i pobierał – jak pisze Majer Bałaban – nauki u słynnych uczonych swego czasu, Jozuego ben Samuela w Przemyślu, u Majera z Lublina i u Jozuego Falka we Lwowie. Ożenił się z Marją, córką bogatego Żyda Samuela z Brześcia Litewskiego i piastował po kolei rabinat w Przemyślu, Tykocinie, Grodnie i we Lwowie na przedmieściu krakowskim.…