Mieczysław Pemper (1920-2011)

24 marca 1920 roku w Krakowie urodził się Mieczysław Pemper.
M.in. Aleksander Skotnicki tak pisał o Mieczysławie Pemperze w poświęconym mu wspomnieniu, które ukazało się w 16 czerwca 2011 w Dzienniku Polskim.

„Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej. W czasie okupacji niemieckiej przeszedł przez krakowskie getto, a później obóz w Płaszowie, gdzie został zatrudniony jako sekretarz komendanta Amona Goetha, przez co mógł z bliska obserwować brutalność i bezkarność strażników i członków załogi tego obozu pracy, a następnie obozu koncentracyjnego. Będąc tajnym współpracownikiem Oskara Schindlera, przyczynił się w znacznym stopniu do uratowania przeszło 1000 mieszkańców Krakowa pochodzenia żydowskiego, najpierw w podobozie przy Lipowej 4, a następnie w Brűnnlitz na Morawach. Po wojnie był świadkiem w procesie Amona Goetha w roku 1946 w Krakowie.

Był autorem książki pt. „Prawdziwa historia Oskara Schindlera”. Do końca swoich dni dawał świadectwo prawdzie tamtych czasów, spotykając się z młodzieżą w Niemczech i konstytuując starania o zachowanie pamięci w rodzinnym Krakowie. Za swoją pracę społeczną na terenie Augsburga został mu przyznany tytuł Honorowego Mieszkańca tego miasta.

Panie Mietku, będzie nam w Krakowie brakowało rozmów o czasie przeszłym i dzisiejszym. Dziękuję za nasze liczne kontakty i przyjaźń.”

Mieczysław Pemper zmarł 7 czerwca 2011 roku w Augsburgu.