29 lutego 1946 roku w Zakopanem zamordowany został Józef Oppenheim – kierownik Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego. Świadkiem mordu była jego żona Wanda. Według jej zeznań 25 lutego ktoś pukał do ich domu, pytając „o kierownika PPR”. Po odmowie Wpuszczenia do domu przyszli ponownie 29 lutego. Wpuszczeni przez Oppenheima do domu kazali mu podnieść ręce do góry, mówiąc, że jesteśmy z AK, znamy Pana przekonania i że jesteś kierownikiem PPR”. Gdy napadnięty usiłował zamknąć drzwi, został zastrzelony przez Karola Lasaka. Później także Tadeusz Murańka postrzelił żonę Wandę. Napastnicy zabrali 170 prześcieradeł, ubranie, buty, portfel, 1000 złotych i kenkartę. Oprócz wymienionych osób w napadzie brał udział także Andrzej Lasak. W 1946 roku WSR w Krakowie skazał Murańkę na karę śmierci a K. Lasaka na dożywotne więzienie, zamienione rok później na…
28 lutego 1871 roku w Krakowie urodził się Henryk Fraenkel syn Wilhelma i Marii z Libanów; przemysłowiec i filantrop. Fraenkel uczył się w Gimnazjum ś. Jacka w Krakowie a następnie ukończył kursy handlowe. Dość szybko podjął pracę w przedsiębiorstwie swojego ojca. W 1890 roku przeszedł do Fabryki Cementu Bernard Liban i Sp. w Bonarce, gdzie awansował na stanowisko dyrektora. Ponadto był jednym z założycieli austriackiego kartelu cementowego i współzałożycielem Fabryki Wyrobów Szamotowych i Fajansowych w Skawinie. Od roku 1905 piastował funkcję radnego miasta Podgórza. W 1913 roku wstąpił do Związku Strzeleckiego, jednak z uwagi na zły stan zdrowia, nie uczestniczył bezpośrednio w walkach, udzielając się w pracach organizacyjnych. W grudniu 1933 roku otrzymał Medal Niepodległości, a w 1937 roku został odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi. Angażował się…
26 lutego 1867 roku w Krakowie urodził się Aleksander Rosner syn Antoniego: profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pionier nowoczesnej ginekologii oraz położnictwa w Polsce, wieloletni kierownik katedry kliniki uniwersyteckiej. A. Rosner ukończył III Gimnazjum św. Anny i podjął studia medyczne. Był wyróżniającym się studentem – maxima cum laude. Studia ukończył w 1889 roku, a rok później uzyskał stopień doktora wszech nauk lekarskich. Podróżował po Europie odwiedzając czołowe ośrodki badawcze. Dzięki pomocy m.in. Maurycego Madurowicza podjął praktyki u m.in. Ludwika Rydygiera. W roku 1895 obronił pracę habilitacyjną i wyruszył w kolejną naukową podróż po Europie. Po powrocie uzyskał tytuł docenta oraz podjął pracę w szkole położnych. A. Rosner – jak pisze Ryszard W. Gryglewski – potrafił, co zostało szybko dostrzeżone, umiejętnie łączyć praktykę lekarską z pracą naukową, a dydaktykę z…
23 lutego 1907 roku w Wiedniu urodził się Oswald Bouska policjant niemiecki pracujący w Krakowie w okresie II wojny światowej, uhonorowany w 1964 roku medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Oswald Bouska był sierżantem policji zajmującym wysokie stanowisko w jednostce przydzielonej do krakowskiego getta. W początkowym okresie był żarliwym nazistą, jednak z czasem widząc sposób, w jaki odnoszono się do Żydów zmienił swoje nastawienie. Podczas pracy w Krakowie wydatnie pomagał krakowskim Żydom głównie współpracując z Juliusem Madritschem (uznany za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata), właścicielem szwalni znajdującej się przy Rynku Podgórskim 3, która zapewniała pracę około 800 Żydom i Polakom. Pod koniec 1942 roku Madritsch dowiedział się, że wszystkie dzieci z krakowskiego getta zostaną deportowane, postanowił, zatem część z nich uratować, właśnie z pomocą Bouska. W nocy przemycano dzieci…
Dzisiaj, tj. 21 lutego 2022 roku o godzinie 12. 00, na cmentarzu przy ul. Miodowej 55 w Krakowie pożegnaliśmy wieloletnią członkinię naszej Gminy Frydę Zawadę z domu Aronowicz.
20 lutego 1911 roku w Wadowicach urodził się Maciej Jakubowicz syn Macieja i Heleny zd. Schenker; wieloletni przewodniczący Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie (1957–1978), podporucznik rezerwy Wojska Polskiego w okresie międzywojennym, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, w wyniku której został aresztowany i osadzony najpierw w Krakowie w więzieniu przy ul. Montelupich, a następnie w Nowym Wiśniczu. Podczas okupacji przez pewien okres ukrywał się na „aryjskich papierach” jako Jan Gołąb. W 1942 roku zostaje ponownie aresztowany i skierowany do obozu pracy w Płaszowie, z którego udaje mu się zbiec. Do wyzwolenia ukrywa się w lasach koło Dobczyc. W następstwie tzw. wydarzeń marcowych został aresztowany, faktycznym powodem była odmowa podpisania deklaracji potępiającej państwo Izrael.Po zakończeniu wojny był członkiem zarządu Kongregacji Wyznania Mojżeszowego (obecnie Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie), a…
20 lutego 1870 roku w Warszawie zmarł Dow Ber Meisels syn Izaaka i Aurelii (ur. 1798 w Szczekocinach); rabin Krakowa 1832-1856 i Warszawy 1856-1870. Orędownik porozumienia Polaków i Żydów w celu odzyskania niepodległości. Dzieciństwo i młodość spędził w Kamieńcu Podolskim, tam też pobierał pierwsze nauki talmudyczne pobierał u swojego ojca. W 1820 roku przeniósł się do Krakowa i ożenił się z Pajczą córką bardzo bogatego, pochodzącego z Chrzanowa bankiera oraz handlarza solą Zelmana Bornsteina. Dzięki małżeństwu mógł Mejzels spokojnie poświęcić się naukom talmudycznym, jednak i on uległ pokusie „wzbogacania się” otwierając na Kazimierzu dom bankowy Meizels et Horowitz. W 1830 roku finansował i organizował dostawy broni dla powstańców listopadowych. Ponieważ nie posiadał właściwej kwalifikacji zawodowej, został w 1832 roku mianowany tylko prowizorycznym rabinem. Jednak dzięki szczodrości, obyciu…
20 lutego 1877 roku we Lwowie urodził się Majer Bałaban: historyk, badacz dziejów Żydów na ziemiach polskich. Autor monumentalnej pracy dla historii oraz tożsamości krakowskich żydów, pisanej przez niemal 25 lat, dwutomowej Historii Żydów w Krakowie i na Kazimierzu 1304-1655, która ukazał się w Krakowie w 1936 roku. Jej reprint został wydany w roku 2013 przez krakowskie wydawnictwo Austeria. Otrzymał gruntowne wykształcenie, które rozpoczął w lwowskim chederze. Następnie w 1890 roku ukończył C. K. IV Gimnazjum we Lwowie. W latach 1895–1904 studiował historię, filozofii oraz prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Doktorat obronił w 1904 roku. Sympatyzował z syjonistami. Bałaban był twórcą szkoły historii Żydów w Polsce. Rozwinął nowoczesny, współcześnie znany nam warsztat historyka, bazując na bogatej bazie źródłowej, korzystał z nowoczesnych metod badawczych. Publikował po…
20 lutego 1916 roku we Lwowie urodził się Czesław Jakubowicz syn Józefa i Anny zd. Milner, prezes Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie w latach 1979-1993. Przez niemal całe życie związany był z rodziną swojego wuja Macieja Jakubowicza, w którego firmie również pracował przez wiele lat. Po jego śmierci został wybrany prezesem Kongregacji Wyznania Mojżeszowego w Krakowie. Czesław Jakubowicz zmarł 7 marca 1997 roku i jest pochowany na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie mieszczącym się przy ul. Miodowej.
Z głębokim smutkiem informujemy, że zmarła członkini naszej Gminy Fryda Zawada z domu Aronowicz. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy poniedziałek tj. 21 lutego 2022 roku o godzinie 12. 00, na cmentarzu przy ul. Miodowej 55 w Krakowie.