Franciszek Macharski

20 maja 1927 roku w Krakowie urodził się ks. Kardynał Franciszek Macharski; doktor nauk teologicznych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (1970-1978), arcybiskup metropolita krakowski (1979–2005), honorowy członek Polskiej Akademii Umiejętności. Nie sposób wymienić wszystkich odznaczeń oraz zaszczytów, którymi został uhonorowany podczas swojego długiego życia. Postaramy się przypomnieć tylko te najważniejsze. Doctor honoris causa: Fu Jen Catholic University w Tajpej na Tajwanie (1989), Adamson University w Manili na Filipinach (1989), Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1992), Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000), Uniwersytetu Jagiellońskiego (2000), Katolickiego Uniwersytetu im. Pétera Pázmánya w Budapeszcie (2002). Odznaczony min.: Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (2014), Wielkim Krzyżm Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2000), Orderem Oficera Legii Honorowej (2007).

Franciszek Macharskiego od początku był zaangażowany w obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Archidiecezja krakowska w 2000 roku była jedną z pierwszych, gdzie odbyły się one w wymiarze ogólnopolskim. Udział w Dniach Judaizmu był zwyczajem, któremu metropolita krakowski był wierny również po przejściu na emeryturę. Już w 1986 r. przewodniczył nabożeństwu z udziałem żydów i chrześcijan, które odbyło się w Krakowie. Niemal zawsze uczestniczył w uroczystościach, podczas których przyznawane są Nagrody im. Ks. Musiała za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Mogliśmy zawsze w trudnych chwilach na niego liczyć – mówił w dniu jego śmierci Tadeusz Jakubowicz – bardzo nas dotknęło jego odejście. To tak jakbym stracił kogoś bardzo bliskiego, wydaje się, że traktowaliśmy się, jako dwóch przyjaciół, dziś będzie dla mnie smutny i trudny dzień.

Krakowska społeczność żydowska zawsze z wielką życzliwością będzie wspominała ks. Franciszka Macharskiego.

Zmarł 2 sierpnia 2016 roku w Krakowie. Został pochowany w katedrze na Wawelu.