Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie zapraszają do wzięcia udziału w konferencji naukowej: „Tradycje opieki zdrowotnej w Krakowie – studia porównawcze. W 100-lecie Szpitala Żydowskiego w Krakowie (1925-2025)”, która odbędzie 27 października 2025 r. (tj. w poniedziałek) w Synagodze Kupa w Krakowie, przy ul. Miodowej 27.
Wczoraj, tj. 12 lutego, w gminnej synagodze Kupa obchodziliśmy święto Tu Biszwat (Nowy Rok Drzew), które obchodzone jest 15 dnia miesiąca Szwat. Podczas święta nie ma zakazu wykonywania pracy. Najważniejszą częścią święta jest seder, którego podstawowym punktem jest spożywanie owoców Ziemi Izraela. Jednak w diasporze nie muszą być to owoce importowane z Państwa Izrael. W współczesnym Izraelu święto to jest również obchodzone poprzez sadzenie drzew i przypomina Izraelczykom oraz Żydom na całym świecie o dbaniu o środowisko. Ten szacunek dla drzew i środowiska dobrze przysłużył się Izraelowi, gdyż jest to jedyny kraj na świecie, który ma teraz więcej drzew niż sto lat temu. Wiele osób pyta, dlaczego Tu Biszwat jest obchodzony w środku zimy? Data ta oddziela jeden rok od następnego pod względem wzrostu. Najlepszym przykładem tego procesu…
W dniu 27.01.2025 biuro GWŻ będzie nieczynne.
Wczoraj wieczorem dotarła do nas bardzo dobra informacja. Polskie władze państwowe podjęły decyzje w sprawie przyjazdu do Polski Premiera Państwa Izrael pana Binjamina Netanjahu, w związku z planowanymi uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w dniu 27 stycznia 2025 r. Efektem tej decyzji jest UCHWAŁA NR 3 RADY MINISTRÓW z dnia 9 stycznia 2025 r., w której czytamy m.in. „Kulturową spuścizną naszej cywilizacji jest pamięć o zmarłych oraz uczestnictwo w ceremoniach oddających im cześć. Dlatego też zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Państwa Izrael w uroczystościach 27 stycznia 2025 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stały się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę.” Dziękujemy. Pełen tekst w załączeniu.
Koncert upamiętniający 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Wystąpią artyści: 𝗩𝗼𝗶𝘅 𝗱𝗲 𝗦𝘁𝗿𝗮𝘀’ Międzynarodowy chór żeński pod dyrekcją Catherine Bolzinger. Sercem projektu Voix de Stras' jest głos – a capella lub w kombinacjach instrumentalnych. 𝗟𝗶𝘇 𝗠𝗰𝗖𝗼𝗺𝗯 Amerykańska wokalistka gospel i piosenkarka bluesowa, autorka tekstów i pianistka, wnuczka afrykańskich niewolników. Uhonorowana Orderem Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres) przez francuskie Ministerstwo Kultury. 𝗣𝗮𝘁𝗿𝗶𝗰𝗸 𝗕𝗿𝘂𝗲𝗹 Francuski artysta, ceniony na całym świecie piosenkarz i aktor. W swojej trzydziestoletniej karierze sprzedał ponad 15 milionów albumów, wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach i setkach produkcji teatralnych. 𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮𝗲𝗹 𝗦𝗵𝗮𝗵𝗮𝗺 Wirtuoz skrzypiec, urodzony w 2003 r. w rodzinie muzyków klasycznych. Występował jako solista z wieloma prestiżowymi orkiestrami, w tym Israel Philharmonic Orchestra, Orchestre symphonique de Montréal i Vienna Radio Symphony Orchestra. 𝗩𝗶𝗼𝗹𝗶𝗻𝘀 𝗼f…
Dzisiaj późnym popołudniem w gminnej synagodze Kupa, zapaliliśmy piątą świecę chanukową. Była to okazja do wspólnego spędzenia czasu oraz dobrej zabawy. Chag Chanuka Sameach!
W ten trudny dla naszej społeczności czas żałoby, Zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie składa najserdeczniejsze życzenia wesołej i radosnej Chanuki, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności, wszystkim członkiniom i członkom Gminy, jak również przyjaciołom naszej społeczności. Niech chanukowe światło, będące symbolem odrodzenia i triumfu, towarzyszy Izraelowi w tych trudnych chwilach. Chag Chanuka Sameach!
Dla podkreślenia zakończenia drugiego okresu żałoby, czyli 30-tego dnia od pogrzebu (zwanego Szlojszim) wieloletniego Przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, zebraliśmy się wczoraj tj. 19 XII, wieczorem przy Jego grobie, a następnie w gminnej synagodze Kupa, aby powspominać i wstawić się za duszę Błp. Tadeusza Jakubowicza w jej trudnej drodze, w pierwszym roku po śmierci. Pięć psalmów składających się na słowo NESZAMA (dusza) oraz modlitwę El Male Rachamim (Boże Pełen Miłosierdzia) odczytał prof. Jonathan Webber a kadisz i specjalną modlitwę z okazji Szlojszim, Rosz Chewra Kadisza Kuba Lewinger.
12 grudnia 1880 r. w Krakowie urodził się ostatni przedwojenny rabin Gminy Żydowskiej miasta Krakowa, Józef Kornitzer. Swój urząd piastował w latach 1925–1933. Ukończył jesziwę w Pressburgu (obecnie Bratysława), następnie pracował jako rabin w Wielkim Sewluszu w Czechosłowacji. W 1927 r. gościł w Starej Synagodze Prezydenta Polski – która. Ignacego Mościckiego. Jego dziadkiem był Szymon Schreiber – słynny rabin Krakowa w latach 1861–1883; natomiast synem, zamordowany w Auschwitz, pełniący funkcję dajana rabin Samuel Kornitzer.Józef Kornitzer zmarł 28 kwietnia 1933 r. w Krakowie.Jest pochowany na cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ulicy Miodowej. Tak wspominała go Gazeta Gminna (Nr 3 z 1 czerwca 1937) parę lat po jego śmierci: „W tych dniach minęły cztery lata od chwili, gdy miasto nasze wstrząśnięte zostało wieścią o zgonie powszechnie znanego i miłowanego…