STATEMENT

The Jewish Religious Community in Krakow expresses outrage following Grzegorz Braun’s interview on Radio „Wnet.” Holocaust denial, which is a negation of historical truth, is a thoughtless and mindless example of hateful anti-Semitism that should be unconditionally condemned and stigmatized, while anyone expressing such views should be punished with the full force of the law. At the same time, we are encouraged by the response of journalists, public institutions, the prosecutor’s office, the Auschwitz-Birkenau State Museum, politicians, diplomats, and all those who expressed their disagreement with such immoral and scandalous behavior. Contempt and insults toward Holocaust victims should never occur, from the lips of a democratically elected politician, especially in Poland. Defending the truth, respecting the victims, and preserving the eternal memory of the Holocaust, is the…

OŚWIADCZENIE

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie wyraża oburzenie po wywiadzie Grzegorza Brauna w Radiu „Wnet”. Negowanie Holokaustu, będące zaprzeczeniem prawdy historycznej jest bezrefleksyjnym oraz bezmyślnym przykładem nienawistnego antysemityzmu, który powinien być bezwzględnie potępiony i napiętnowany, natomiast osobę prezentującą takie poglądy należy z całą mocą prawa ukarać. Jednocześnie jesteśmy zbudowani reakcją dziennikarzy, instytucji publicznych, prokuratury, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, polityków oraz tych wszystkich dyplomatów, którzy wyrazili brak zgody na tak niemoralne i skandaliczne zachowanie. Pogarda i znieważenie ofiar Holocaustu, nie powinno nigdy mieć miejsca, a szczególnie w Polsce z ust demokratycznie wybranego polityka. Obrona prawdy i szacunek dla ofiar, wieczna pamięć o Holokauście to obowiązek nas wszystkich.

Podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

3 lipca br. w siedzibie Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie doszło do podpisania porozumienia o współpracy z krakowską Gminą Wyznaniową Żydowską. Dokument zakłada podejmowanie wspólnych działań edukacyjnych, naukowych, wydawniczych i kulturalnych. Uniwersytet i Gmina mają w planie prowadzenie m.in. programów szkoleniowych oraz konkursów skierowanych do młodzieży. Studenci UKEN będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Gminę oraz odbywać w niej praktyki i wolontariat. Porozumienie stanowi także element przygotowań Uniwersytetu do otwarcia nowych kierunków studiów podyplomowych związanych z historią i kulturą Żydów oraz innych mniejszości narodowych i religijnych. Umowę podpisali Rektor Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie prof. dr hab. Piotr Borek oraz Przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Helena Jakubowicz. W spotkaniu udział wzięli również: Michał Zajda (GWŻ), Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki dr hab.…

Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka.

Kilka lat temu, w czasie rozmowy przez platformę Zoom na zaproszenie nauczyciela historii z klasą pewnego warszawskiego liceum, jeden z uczniów zadał mi pytanie – czy w związku z tym, że sprawa Jedwabnego była tak intensywnie debatowana publicznie przez wiele miesięcy, to czy te wszystkie dyskusje, w których brałem udział i które śledziłem na temat Sąsiadów, nauczyły mnie czegoś nowego o tej zbrodni? I czy gdybym o tym czymś wiedział wcześniej, to coś bym w książce napisał inaczej? Zbił mnie z tropu tym pytaniem, muszę przyznać, i przepraszając go ogromnie, bo mi wstyd było dawać tak niepedagogiczną odpowiedź, zgodnie z moją subiektywną prawdą powiedziałem – że nie, że po tych wszystkich dyskusjach nie widzę powodu, żeby w książce cokolwiek zmieniać czy uzupełniać. Z jednym może wyjątkiem. Wiedząc…

Ludzie, Nie Liczby – Podwilk

28 maja br., Fundacja Rodziny Popielów Centrum „Ludzie, Nie Liczby” odsłoniła pomnik w Podwilku upamiętniający 155 żydowskich ofiar z Górnej Orawy, którzy zostali zamordowani w czasie Zagłady. Podczas uroczystości Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentował Tomasz Grebner z Tarnowa. W imieniu całej naszej społeczności bardzo dziękujemy za to piękne upamiętnienie oraz wzruszającą uroczystość. Link do projektu: https://centrumfundacja.pl/nowy-projekt/

7.10.2023. Tęsknota pieska za wilkiem z lasu

Przedstawiamy Państwu wydany w języku polskim oraz angielskim, doskonale napisany felieton prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, który powstał zaraz po ataku Hamasu na Izrael. „Sobotnie przedpołudnie 7 października 2023 r, spędziłam w Bethesdzie pod Waszyngtonem w domu Basi i Marka, marcowych emigrantów, dzieci polskich Żydów ocalałych z Zagłady Śniadanie przerywały telefony z meldunkami o losie izraelskiej rodziny i znajomych, Wszyscy dopiero uczyli się nazw zaatakowanych kibuców i twarzy zakładników, które potem ciągle powracały w wiadomościach: Naamy Levy, dziewczyny w zakrwawionych spodniach od piżamy i ze związanymi na plecach rękoma, Shani Louk spętanej na platformie pickupa jak ofiarne zwierzę, Hersza Goldberga-Polina z urwanym przez eksplodujący granat przedramieniem czy Eden Jeruszalaim, barmanki ze zmasakrowanego festiwalu Nova. Dzisiaj już wiadomo, że wszystkie te osoby nie żyją. Jak napisał wybitny brytyjski historyk Simon…