7.10.2023. Tęsknota pieska za wilkiem z lasu

Przedstawiamy Państwu wydany w języku polskim oraz angielskim, doskonale napisany felieton prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, który powstał zaraz po ataku Hamasu na Izrael.

„Sobotnie przedpołudnie 7 października 2023 r, spędziłam w Bethesdzie pod Waszyngtonem w domu Basi i Marka, marcowych emigrantów, dzieci polskich Żydów ocalałych z Zagłady Śniadanie przerywały telefony z meldunkami o losie izraelskiej rodziny i znajomych, Wszyscy dopiero uczyli się nazw zaatakowanych kibuców i twarzy zakładników, które potem ciągle powracały w wiadomościach: Naamy Levy, dziewczyny w zakrwawionych spodniach od piżamy i ze związanymi na plecach rękoma, Shani Louk spętanej na platformie pickupa jak ofiarne zwierzę, Hersza Goldberga-Polina z urwanym przez eksplodujący granat przedramieniem czy Eden Jeruszalaim, barmanki ze zmasakrowanego festiwalu Nova. Dzisiaj już wiadomo, że wszystkie te osoby nie żyją. Jak napisał wybitny brytyjski historyk Simon Sebag Montefiore, atak Hamasu przypominał średniowieczny najazd Mongołów, mordujących i zagarniających ludzi w jasyr, z tą różnicą, że był to najazd streamingowany w mediach społecznościowych. W ciągu paru godzin zabito dziesięć procent ludności kibuców, w tym kibuców lewicowych takich jak Be`eri czu Kafar Aza, działających na rzecz porozumienia z Palestyńczykami.”

Joanna Tokarska-Bakir, 7.10.2023. Tęsknota pieska za wilkiem z lasu, Wydawnictwo Austeria, Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2025, s. 5-6

Prof. Joanna Tokarska-Bakir, jest antropolożką kultury, profesor nauk humanistycznych, pracownicą naukową Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Do najważniejszych jej publikacji, zaliczyć należy: Legendy o krwi. Antropologia przesądu, Warszawa 2008, Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 1939–1946, Wołowiec 2012, Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego, Warszawa 2018 Kocia muzyka. Historia chóralna pogromu krakowskiego, Warszawa, Wydawnictwo Czarna Owca, 2024.