Czy wiecie, że…?

Czy wiecie, że na Cichym Kąciku, w miejscu gdzie w latach 1891-1914 znajdował się zachodni kraniec toru wyścigów konnych, po I wojnie organizacje syjonistyczne zorganizowały kibuc. W czasach nam bardziej współczesnych, powstał tam znany wszystkim krakowianom ogólnodostępny basen KS Cracovia. W kibucu prowadzono zajęcia przygotowawcze do wyjazdu do Palestyny, uczono rolnictwa, hodowli zwierząt organizowano letnie półkolonie dla sierot oraz dzieci z biednych żydowskich rodzin. Czytaj więcej: Żydowscy obywatele Krakowa. Miejsca i Ludzie, Kraków 2022

Rabin Natan Spira (1583-1633)

20 lipca 1633 r. zmarł Natan Spira (urodzony w 1583 r., niestety nie znamy jego dokładnej daty urodzin). Wybitny kabalista, kaznodzieja, znawca literatury talmudycznej i filozoficznej, przewodniczący sądu rabinackiego w Krakowie. Co ciekawe Spira był zięciem członka krakowskiego kahału Mojżesza Jakubowicza, który zapewnił mu środki na kontynuację studiów. Przez współczesnych był uważany za świętego. Głosił, że rozproszenie narodu żydowskiego (diaspora) i wędrówka dusz (gilgul neszamot), poprzez kolejne wcielenia, są karą za skażenie Izraela grzechem. Cały swój majątek poświęcił na cele dobroczynne i naukowe. Począwszy od 1617 roku był – jak pisze Henryk Halkowski – rektorem krakowskiej jesziwy, gdzie wykładał Torę, Talmud i komentarze według zasad kabały praktycznej Ariego, najwybitniejszego nowożytnego mistyka. Według legendy Spira całymi nocami „siedział w swej uczelni i zgłębiał kabalistyczne pisma”, a świeca w…

Pogrom w Szczuczynie

Na przełomie czerwca i lipca 1941 r. w Szczuczynie rozegrał się istny horror, którego finał miał miejsce wraz z zamordowaniem ostatniego szczuczyńskiego Żyda i Żydówki. W tej historii widać jak na dłoni potworny los żydowskich kobiet, jaki im zgotowali ich polscy sąsiedzi oraz niemieccy najeźdźcy. Były łatwym celem dla sadystów, gwałcicieli i morderców. Nikt nie pomagał, nikt się nawet nie wstawił. Szczuczyn to obecnie miasto w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, położone około 50 km na północny wschód od Łomży. Obecnie liczy ok. 3,5 tys. mieszkańców. W Szczuczynie od zawsze mieszkali Żydzi. Wg Spisu Powszechnego z 1921 r. było ich tam 1506, stanowili ok. 56% ludności miasteczka. Jednak w momencie wybuchu II wojny światowej liczba ta wzrosła do ok. 3 tys. W Szczuczynie obie społeczności żydowska i…

20 lat Festiwalu Muzyki Polskiej

Wielkimi krokami zbliża się 20. jubileuszowa edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Trzy weekendy, siedem koncertów z muzyką polską od średniowiecza, aż po czasy najnowsze. W programie m.in. skarby muzyki śląskiej z XIV i XV wieku, żydowskie mazurki, utwory Fryderyka Chopina i Jana A.P. Kaczmarka w akordeonowych transkrypcjach oraz odkryta na nowo opera Philaenis Romana Statkowskiego. Wśród wykonawców najlepsze zespoły: ensemble Peregrina, Motion Trio, Sinfonietta Cracovia i wybitni soliści: Izabela Matuła, Krzysztof Szumański i Ben Goldscheider. Wszystko, co najlepsze w muzyce polskiej czeka nas od 13 do 28 lipca, tylko w Krakowie!Jubileuszową edycję otworzy 13 lipca ceniony na całym świecie, założony w Bazylei ensemble Peregrina pod kierunkiem Agnieszki Budzińskiej-Bennett. Specjalizujące się w wykonawstwie historycznym artystki Peregriny zaprezentują w Bazylice o. Jezuitów program zatytułowany Silesia, na który złożą się utwory…

Pogrom Kielecki

W czwartek 4 lipca 1946 r. w Kielcach, polski tłum przy biernej postawie (Ludowego) Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej zamordował 37 ocalałych z Zagłady kieleckich Żydów, mieszkających w budynku przy ul. Planty 7/9. Bezpośrednią przyczyną pogromu był zabobon tzw. mordu rytualnego, jakoby Żydzi uwięzili w piwnicy budynku przy ul. Planty 7 ośmioletniego chłopca Henryka Błaszczyka. Pamiętajmy, że znajdujemy się w powojennej Polsce, która właśnie była świadkiem największej tragedii w dziejach współczesności, jaką bez wątpienia była Zagłada Żydów, Romów i Sinti. Od wielu lat „poprawiacze historii” usiłują nieudolnie zrzucić odpowiedzialność za ten haniebny mord na władzę „ludową”. Cokolwiek napiszemy złego o stalinistach, w tym konkretnym przypadku jest to ślepa uliczka. Jednak bez względu kto był prowodyrem tego pogromu, zrealizowany został rękoma otumanionej nienawiścią do…