26 listopada 1918 r. w Przemyślanach urodził się maestro Leopold Kozłowski-Kleinman syn Hermana; pianista, kompozytor, dyrygent; do roku 1968 prowadził Zespół Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Absolwent lwowskiego konserwatorium w klasie fortepianu oraz dyrygentury krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce, nazywany był „Ostatnim klezmerem Galicji.” Leopold Kozłowski był wieloletnim wiceprzewodniczącym oraz honorowym przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Leopold Kozłowski był muzykiem całym sercem, aktywny zawodowo do ostatnich dni. Bez reszty oddany społeczności żydowskiej Krakowa, z czasem stał się niemal jej symbolem. Zmarł 12 marca 2019 r. w Krakowie, pochowany jest na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej 55.
Dzisiaj, tj. 23 listopada 2022 r., na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Krakowie, znajdującym się przy ul. Miodowej 55, odbyła się uroczystość poświęcona upamiętnieniu zamordowanych w 1942 r. przez niemieckiego okupanta Żydów z Wesołej koło Słomnik, Skawina oraz Tymbarku koło Limanowej. Na uroczystości gościli min. Konsul generalny Niemiec dr Michael Groß, przedstawiciel Konsul Generalnej Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Krakowie Pan Iven Weinstein, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Pan Wiaczesław Wojnarowski, Burmistrz Skawiny Pan Witold Grabiec, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Maciej Korkuć oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Pan Włodzimierz Katz Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Pani Helena Jakubowicz podczas swojego wystąpienia powiedziała min. „To smutna uroczystość, ale jestem dumna z tego, że jako Przewodnicząca Gminy stoję…
Dzisiaj mieliśmy zaszczyt gościć Pana Ambasadora Izraela Yacova Livne w siedzibie naszej gminy. Przedstawiciele władz gminy wraz z rabinem Krakowa Boazem Gadką przeszli następnie do synagogi Izaaka Jakubowicza, aby zobaczyć postępujące prace renowacyjne w naszej największej synagodze gminnej. Następnie razem z Ambasadorem zjedliśmy obiad w gminnej stołówce koszernej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję na dalszą współpracę oraz zacieśnienie więzi pomiędzy naszymi instytucjami. Bardzo serdecznie dziękujemy za tak miłe spotkanie.
22 listopada 1922 r. we Lwowie urodził się Juliusz Handwerker. Całe swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Bardzo mocno utożsamiał się z tradycją i kulturą żydowską. Jako członek naszej Gminy, był osobą powszechnie szanowaną i lubianą. W codziennym życiu wzór przedwojennej elegancji i zapomnianej już kindersztuby.Do momentu wybuchu II wojny światowej wychowywał się i mieszkał we Lwowie, gdzie zastała go okupacja. Najpierw sowiecka, potem niemiecka. Jak wielu Żydów w tamtym okresie, tułał się wraz z rodziną w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Mieszkał między innymi w lwowskim getcie, jednak w wyniku szeregu zbiegów okoliczności pod koniec działań wojennych trafił do Armii Czerwonej, by u kresu swej wojennej tułaczki dotrzeć do Krakowa, gdzie odnalazł swoją siostrę; „Moje pierwsze chwile w Krakowie były wspaniałe. Miałem siostrę, spałem w piżamie w łóżku…
21 listopada 1908 r. w Samborze woj. lwowskie urodził się Tadeusz Pankiewicz; absolwent IV LO w Krakowie oraz farmacji na UJ, właściciel „Apteki pod Orłem” (obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). W latach 1941-1943 za zgodą okupacyjnych władz niemieckich prowadził w krakowskim getcie aptekę, która była azylem, miejscem spotkań, a przede wszystkim punktem, gdzie można była uzyskać pomoc, przechować rzeczy. W roku 1983 został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za pomoc, jaką udzielał podczas okupacji Żydom w krakowskim getcie. Zmarł w Krakowie 5 listopada 1993 roku. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim. Tadeusz Jakubowicz powiedział kiedyś o nim, iż „Była to postać szczególna, o której nie sposób nie wspomnieć omawiając krakowski czas okupacji.”Tadeusz Pankiewicz zaraz po wojnie spisał swoje wojenne wspomnienia w książce „Apteka w getcie krakowskim”, które…
Wczoraj późnym wieczorem Pani Helena Jakubowicz wraz z Panem Tadeuszem Jakubowiczem odwiedzili Panią Łucję (Lea) Żaczkiewicz córkę Dawida Freireicha i Sabiny z domu Korn, najstarszą członkinię naszej Gminy, obchodzącą tego dnia swoje 104 urodziny. Z tej okazji chcemy złożyć Pani Łucji życzenia jeszcze wielu lat w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. To wielka przyjemność mieć taką członkinię, która pomimo ogromnego bagażu doświadczeń i przeżyć jakie zgotował jej tragiczny XX wiek, jest osobą bardzo pogodną i życzliwą. Jom uledet sameach! Pod tym linkiem znajdziecie Państwo wojenną historię Pani Łucji
10 listopada 1643 r. przybył do Krakowa rabin Jomtobh Lippman Heller (1579-1654) celem objęcia funkcji drugiego rektora krakowskiej jesziwy oraz rabina Krakowa. Heller był wybitnym talmudystą oraz autorem literatury religijnej jak również wielu dzieł kabalistycznych, filozoficznych, matematycznych i astronomicznych. Urodził się w Wallerstein i jak pisze Majer Bałaban – był to Żyd zupełnie innego typu, niż Żydzi polscy. Spokojny, syntetyczny nie lubiący pilpulistyki. Jomtobh Lippman Heller przed przybyciem do Krakowa był rabinem w Czechach (Praga, Nikolsburg na Morawach), Austrii (Wiedeń) oraz w Polsce (Niemirowo na Podolu oraz Włodzimierz Wołyński). Przez 28 lat pełnił funkcje dajana w Pradze. W obliczu toczącej się wojny 30-letniej stanął w obliczu określenia wysokości kontrybucji, jaką mieli płacić poszczególni członkowie praskiej gminy. Jako człowiek uczciwy, starał się, aby ciężar kontrybucji ponosili głównie najbogatsi…
9 listopada 1831 r. urodził się Antoni Rosner syn Dawida, jeden z pionierów dermatologii polskiej a zarazem wybitny dydaktyk. Pochodził z rodziny tarnowskich Żydów. Przez rodziców wychowywany był w duchu poszanowania tradycji żydowskiej, jaki i w głębokim patriotyzmie oraz umiłowaniu ojczyzny. Studia lekarskie ukończył w Wiedniu, tam też się doktoryzował. W 1862 r. habilitował się jako pierwszy w dziejach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) z zakresu dermatologii i wenerologii. Został następnie powołany na stanowisko docenta dermatologii UJ. Dopiero w 1894 r. otrzymał profesurę zwyczajną rzeczywistą. Był jednym z ostatnich lekarzy przyjmujących w zabytkowym szpitalu św. Ducha. Dom Rosnerów był znany w ówczesnym Krakowie, a profesor uchodził nie tylko za znakomitego diagnostę i wytrawnego terapeutę, lecz także za ozdobę towarzystwa. Bliskie, wręcz przyjacielskie stosunki łączyły go z rodziną…
W poniedziałek, 31 października br., grupa myśleniczan posprzątała cmentarz żydowski w Myślenicach, na Tarnówce. Sprzątanie zorganizowali Marek Stoszek i Tomasz Krawczyk. Organizatorom oraz uczestnikom tej inicjatywy bardzo dziękujemy. Foto: Marek Stoszek oraz Tomasz Krawczyk
6 listopada 1902 r. w Drohobyczu urodziła się Diana Reiter jedna z pierwszych kobiet architektek w Krakowie. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Autorka m.in. dwóch krakowskich kamienic przy ul. Beliny-Prażmowskiego 26 oraz Pawlikowskiego 16. Członkini Związku Architektów Województwa Krakowskiego, oraz Związku Inżynierów Żydów. Od sierpnia 1940 r. pracowała w biurze projektowym m.in. Kazimierza Kulczyńskiego. Diana Reiter została zamordowana w sierpniu 1943 r. w obozie pracy w Płaszowie na rozkaz Amona Goetha. Jej tragiczna śmierć została uwieczniona w wielu wspomnieniach Ocalonych z Zagłady oraz w filmie Lista Schindlera.