Leopold Kozłowski-Kleinman (1918-2019)

26 listopada 1918 r. w Przemyślanach urodził się maestro Leopold Kozłowski-Kleinman syn Hermana; pianista, kompozytor, dyrygent; do roku 1968 prowadził Zespół Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Absolwent lwowskiego konserwatorium w klasie fortepianu oraz dyrygentury krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce, nazywany był „Ostatnim klezmerem Galicji.” Leopold Kozłowski był wieloletnim wiceprzewodniczącym oraz honorowym przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Leopold Kozłowski był muzykiem całym sercem, aktywny zawodowo do ostatnich dni. Bez reszty oddany społeczności żydowskiej Krakowa, z czasem stał się niemal jej symbolem. Zmarł 12 marca 2019 r. w Krakowie, pochowany jest na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie przy ul. Miodowej 55.

Uroczystości na cmentarzu przy ul. Miodowej 55

Dzisiaj, tj. 23 listopada 2022 r., na Nowym Cmentarzu Żydowskim w Krakowie, znajdującym się przy ul. Miodowej 55, odbyła się uroczystość poświęcona upamiętnieniu zamordowanych w 1942 r. przez niemieckiego okupanta Żydów z Wesołej koło Słomnik, Skawina oraz Tymbarku koło Limanowej. Na uroczystości gościli min. Konsul generalny Niemiec dr Michael Groß, przedstawiciel Konsul Generalnej Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Krakowie Pan Iven Weinstein, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Pan Wiaczesław Wojnarowski, Burmistrz Skawiny Pan Witold Grabiec, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr Maciej Korkuć oraz Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Pan Włodzimierz Katz Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Pani Helena Jakubowicz podczas swojego wystąpienia powiedziała min. „To smutna uroczystość, ale jestem dumna z tego, że jako Przewodnicząca Gminy stoję…

Wizyta Pana Ambasadora Izraela Yacova Livne

Dzisiaj mieliśmy zaszczyt gościć Pana Ambasadora Izraela Yacova Livne w siedzibie naszej gminy. Przedstawiciele władz gminy wraz z rabinem Krakowa Boazem Gadką przeszli następnie do synagogi Izaaka Jakubowicza, aby zobaczyć postępujące prace renowacyjne w naszej największej synagodze gminnej. Następnie razem z Ambasadorem zjedliśmy obiad w gminnej stołówce koszernej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Mamy nadzieję na dalszą współpracę oraz zacieśnienie więzi pomiędzy naszymi instytucjami. Bardzo serdecznie dziękujemy za tak miłe spotkanie.

Juliusz Handwerker (1922-2018)

22 listopada 1922 r. we Lwowie urodził się Juliusz Handwerker. Całe swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Bardzo mocno utożsamiał się z tradycją i kulturą żydowską. Jako członek naszej Gminy, był osobą powszechnie szanowaną i lubianą. W codziennym życiu wzór przedwojennej elegancji i zapomnianej już kindersztuby.Do momentu wybuchu II wojny światowej wychowywał się i mieszkał we Lwowie, gdzie zastała go okupacja. Najpierw sowiecka, potem niemiecka. Jak wielu Żydów w tamtym okresie, tułał się wraz z rodziną w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Mieszkał między innymi w lwowskim getcie, jednak w wyniku szeregu zbiegów okoliczności pod koniec działań wojennych trafił do Armii Czerwonej, by u kresu swej wojennej tułaczki dotrzeć do Krakowa, gdzie odnalazł swoją siostrę; „Moje pierwsze chwile w Krakowie były wspaniałe. Miałem siostrę, spałem w piżamie w łóżku…

Tadeusz Pankiewicz (1908-1993)

21 listopada 1908 r. w Samborze woj. lwowskie urodził się Tadeusz Pankiewicz; absolwent IV LO w Krakowie oraz farmacji na UJ, właściciel „Apteki pod Orłem” (obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). W latach 1941-1943 za zgodą okupacyjnych władz niemieckich prowadził w krakowskim getcie aptekę, która była azylem, miejscem spotkań, a przede wszystkim punktem, gdzie można była uzyskać pomoc, przechować rzeczy. W roku 1983 został odznaczony medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za pomoc, jaką udzielał podczas okupacji Żydom w krakowskim getcie. Zmarł w Krakowie 5 listopada 1993 roku. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim. Tadeusz Jakubowicz powiedział kiedyś o nim, iż „Była to postać szczególna, o której nie sposób nie wspomnieć omawiając krakowski czas okupacji.”Tadeusz Pankiewicz zaraz po wojnie spisał swoje wojenne wspomnienia w książce „Apteka w getcie krakowskim”, które…

104 urodziny Pani Łucji Żaczkiewicz

Wczoraj późnym wieczorem Pani Helena Jakubowicz wraz z Panem Tadeuszem Jakubowiczem odwiedzili Panią Łucję (Lea) Żaczkiewicz córkę Dawida Freireicha i Sabiny z domu Korn, najstarszą członkinię naszej Gminy, obchodzącą tego dnia swoje 104 urodziny. Z tej okazji chcemy złożyć Pani Łucji życzenia jeszcze wielu lat w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. To wielka przyjemność mieć taką członkinię, która pomimo ogromnego bagażu doświadczeń i przeżyć jakie zgotował jej tragiczny XX wiek, jest osobą bardzo pogodną i życzliwą. Jom uledet sameach! Pod tym linkiem znajdziecie Państwo wojenną historię Pani Łucji

Rabin Jomtobh Lippman Heller

10 listopada 1643 r. przybył do Krakowa rabin Jomtobh Lippman Heller (1579-1654) celem objęcia funkcji drugiego rektora krakowskiej jesziwy oraz rabina Krakowa. Heller był wybitnym talmudystą oraz autorem literatury religijnej jak również wielu dzieł kabalistycznych, filozoficznych, matematycznych i astronomicznych. Urodził się w Wallerstein i jak pisze Majer Bałaban – był to Żyd zupełnie innego typu, niż Żydzi polscy. Spokojny, syntetyczny nie lubiący pilpulistyki. Jomtobh Lippman Heller przed przybyciem do Krakowa był rabinem w Czechach (Praga, Nikolsburg na Morawach), Austrii (Wiedeń) oraz w Polsce (Niemirowo na Podolu oraz Włodzimierz Wołyński). Przez 28 lat pełnił funkcje dajana w Pradze. W obliczu toczącej się wojny 30-letniej stanął w obliczu określenia wysokości kontrybucji, jaką mieli płacić poszczególni członkowie praskiej gminy. Jako człowiek uczciwy, starał się, aby ciężar kontrybucji ponosili głównie najbogatsi…

Antoni Rosner (1831-1896)

9 listopada 1831 r. urodził się Antoni Rosner syn Dawida, jeden z pionierów dermatologii polskiej a zarazem wybitny dydaktyk. Pochodził z rodziny tarnowskich Żydów. Przez rodziców wychowywany był w duchu poszanowania tradycji żydowskiej, jaki i w głębokim patriotyzmie oraz umiłowaniu ojczyzny. Studia lekarskie ukończył w Wiedniu, tam też się doktoryzował. W 1862 r. habilitował się jako pierwszy w dziejach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) z zakresu dermatologii i wenerologii. Został następnie powołany na stanowisko docenta dermatologii UJ. Dopiero w 1894 r. otrzymał profesurę zwyczajną rzeczywistą. Był jednym z ostatnich lekarzy przyjmujących w zabytkowym szpitalu św. Ducha. Dom Rosnerów był znany w ówczesnym Krakowie, a profesor uchodził nie tylko za znakomitego diagnostę i wytrawnego terapeutę, lecz także za ozdobę towarzystwa. Bliskie, wręcz przyjacielskie stosunki łączyły go z rodziną…

Diana Reiter (1902-1943)

6 listopada 1902 r. w Drohobyczu urodziła się Diana Reiter jedna z pierwszych kobiet architektek w Krakowie. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Autorka m.in. dwóch krakowskich kamienic przy ul. Beliny-Prażmowskiego 26 oraz Pawlikowskiego 16. Członkini Związku Architektów Województwa Krakowskiego, oraz Związku Inżynierów Żydów. Od sierpnia 1940 r. pracowała w biurze projektowym m.in. Kazimierza Kulczyńskiego. Diana Reiter została zamordowana w sierpniu 1943 r. w obozie pracy w Płaszowie na rozkaz Amona Goetha. Jej tragiczna śmierć została uwieczniona w wielu wspomnieniach Ocalonych z Zagłady oraz w filmie Lista Schindlera.