Mieszkam w Nowej Hucie od czterech lat przyjechałam tu z Warszawy. Oczywiście najpierw poznałam historię jej budowy, tę sprzed 70 lat, potem dochodziły inne wątki, inne miejsca. Bo jakaś Huta przed Hutą tutaj była – mówi Grażyna Olewniczak, aktywistka, dziennikarka (już na emeryturze). – I któregoś dnia przyszła do mnie historia wojenna, raczej nieznana, co – w kontekście polskiej pamięci – zdziwiło mnie. Zaczęłam szukać informacji, niewiele ich było.Chodzi o wątek obozu pracy przymusowej Baulager 15/XVI, który Niemcy założyli na początku lat 40. na ogromnym terenie – mniej więcej od Mogiły (ulica Klasztorna) aż do placu Centralnego. W 1941 roku obóz podzielono na podobozy: w pierwszym umieszczono kilkuset radzieckich jeńców, w drugim – żydowskie kobiety. Zbudowano baraki, teren ogrodzono drutem kolczastym. – Rosjanie pracowali przy budowie lotniska w Czyżynach, ale…
24 kwietnia każdego roku społeczność ormiańska na całym świecie obchodzi rocznicę rozpoczęcia eksterminacji swego narodu. 24 kwietnia 1915 r. turecki minister spraw wewnętrznych Talaat Pasza wydał rozkaz masowych deportacji i mordów Ormian. Tego dnia w Stambule aresztowano ponad 2300 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji, których większość zginęła. 27 maja 1915 r. rozpoczęły się deportacje Ormian zamieszkujących Anatolię. Byli kierowani do Syrii i Mezopotamii. Rząd turecki nakazał otaczać wioski i miasta ormiańskie, a tych, którzy nie zostali od razu wymordowani, wypędzano w straszliwych marszach śmierci na pustynię. Większość zginęła z pragnienia i głodu. Zatrzymanych topiono, spychano w przepaści górskie, przybijano podkowy końskie do stóp, duchownych Kościoła ormiańskiego palono żywcem lub zakopywano w ziemi. Szacuje się, że w latach 1915–1917 mogło zginąć około 1,5 mln ludzi.Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście, najlepiej udokumentowanym i…
Zapraszamy do udziału w cyklu wydarzeń online towarzyszących obchodom 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Od 19 do 26 kwietnia w przestrzeni wirtualnej zaprezentujemy Wam: spektakl wykład koncert recitalpoświęcone tematyce gettowej. Transmisje – na Facebooku oraz kanale You Tube TSKŻ.Organizatorami wydarzeń są:Oddział TSKŻ w KrakowieOddział TSKŻ w Warszawie iOddział TSKŻ w Częstochowie
PAMIĘTAMY – Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – to ogólnopolska akcja teatralna z inicjatywy Gołdy Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Poezja warszawskiego getta na obchody 78. rocznicy wybuchu powstania Ponad 30 teatrów z całej Polski odpowiedziało na apel Gołdy Tencer o wspólne upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przesyłając Teatrowi Żydowskiemu nagrane przez swoich aktorów interpretacje poezji o Zagładzie, w tym wiersze z tomu Dzieci getta Stefanii Ney (Stefanii Grodzieńskiej). Nagrane utwory zostaną zamieszczone w rocznicę powstania na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia przez cały tydzień.

