Obóz pracy w Hucie

Mieszkam w Nowej Hucie od czterech lat przyjechałam tu z Warszawy. Oczywiście najpierw poznałam historię jej budowy, tę sprzed 70 lat, potem dochodziły inne wątki, inne miejsca. Bo jakaś Huta przed Hutą tutaj była – mówi Grażyna Olewniczak, aktywistka, dziennikarka (już na emeryturze). – I któregoś dnia przyszła do mnie historia wojenna, raczej nieznana, co – w kontekście polskiej pamięci – zdziwiło mnie. Zaczęłam szukać informacji, niewiele ich było.Chodzi o wątek obozu pracy przymusowej Baulager 15/XVI, który Niemcy założyli na początku lat 40. na ogromnym terenie – mniej więcej od Mogiły (ulica Klasztorna) aż do placu Centralnego. W 1941 roku obóz podzielono na podobozy: w pierwszym umieszczono kilkuset radzieckich jeńców, w drugim – żydowskie kobiety. Zbudowano baraki, teren ogrodzono drutem kolczastym. – Rosjanie pracowali przy budowie lotniska w Czyżynach, ale…

Ludobójstwo Ormian

24 kwietnia każdego roku społeczność ormiańska na całym świecie obchodzi rocznicę rozpoczęcia eksterminacji swego narodu. 24 kwietnia 1915 r. turecki minister spraw wewnętrznych Talaat Pasza wydał rozkaz masowych deportacji i mordów Ormian. Tego dnia w Stambule aresztowano ponad 2300 przedstawicieli ormiańskiej inteligencji, których większość zginęła. 27 maja 1915 r. rozpoczęły się deportacje Ormian zamieszkujących Anatolię. Byli kierowani do Syrii i Mezopotamii. Rząd turecki nakazał otaczać wioski i miasta ormiańskie, a tych, którzy nie zostali od razu wymordowani, wypędzano w straszliwych marszach śmierci na pustynię. Większość zginęła z pragnienia i głodu. Zatrzymanych topiono, spychano w przepaści górskie, przybijano podkowy końskie do stóp, duchownych Kościoła ormiańskiego palono żywcem lub zakopywano w ziemi. Szacuje się, że w latach 1915–1917 mogło zginąć około 1,5 mln ludzi.Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście, najlepiej udokumentowanym i…

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim z TSKŻ

Zapraszamy do udziału w cyklu wydarzeń online towarzyszących obchodom 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Od 19 do 26 kwietnia w przestrzeni wirtualnej zaprezentujemy Wam: spektakl wykład koncert recitalpoświęcone tematyce gettowej. Transmisje – na Facebooku oraz kanale You Tube TSKŻ.Organizatorami wydarzeń są:Oddział TSKŻ w KrakowieOddział TSKŻ w Warszawie iOddział TSKŻ w Częstochowie

PAMIĘTAMY – Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

PAMIĘTAMY – Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – to ogólnopolska akcja teatralna z inicjatywy Gołdy Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich.   Poezja warszawskiego getta na obchody 78. rocznicy wybuchu powstania Ponad 30 teatrów z całej Polski odpowiedziało na apel Gołdy Tencer o wspólne upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, przesyłając Teatrowi Żydowskiemu nagrane przez swoich aktorów interpretacje poezji o Zagładzie, w tym wiersze z tomu Dzieci getta Stefanii Ney (Stefanii Grodzieńskiej). Nagrane utwory zostaną zamieszczone w rocznicę powstania na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia przez cały tydzień. 

@ 2026 Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie