Makkabi Kraków

21 lipca 1909 r., celem „wzmocnienia sił fizycznych wśród Żydów” został założony Żydowski Klub Sportowy Makkabi Kraków. W 1932 r., klub ten posiadał siedemnaście sekcji sportowych skupiających 1018 członków.

Godłem klubu była tarcza Dawida, wpisana w koło, z literą M w pośrodku. Przyjęto biało-niebieskie barwy. Członkiem zwyczajnym mógł zostać każdy Żyd i każda Żydówka po ukończeniu 18 roku życia. Głównym inicjatorem powstania klubu był Henryk Leser oraz Ignacy Mahler, Adolf Weissmann, Bernard Lermer, Józef Leserkiewicz, Franiciszek Scheuer, Józef Weiss, Józef Schönberg, Marian Korngold. Stadion Makkabi Kraków znajdował się pomiędzy ulicami Koletek a Dietla. Po II wojnie światowej przejął go klub Nadwiślan Kraków. Sport żydowski na przełomie lat 20. i 30. XX wieku rozwijał się bardzo prężnie. Warto podkreślić, że założona w 1928 r., sekcja piłki ręcznej mężczyzn zdobyła w tym samym roku tytuł wicemistrza okręgu krakowskiego, broniąc go przez kolejne dwa lata. Natomiast siatkarki w 1929 r., zajęły 3. miejsce na szczeblu okręgu krakowskiego. Na przełomie lat 1929-1930 drużyna koszykówki Makkabi zajęła 2. miejsce w turnieju zorganizowanym z okazji imienin marszałka Józefa Piłsudskiego. Tę samą pozycję wywalczyły siatkarki Makkabi w 1930 r., na szczeblu okręgowym. Spore sukcesy na szczeblu okręgowym święciła również sekcja ping-ponga, zdobywając min. w 1932 r., drużynowe mistrzostwo Krakowa. W okresie przedwojennym z ogromnym powodzeniem działała również sekcja lekkoatletyczna Makkabi. Dumą klubu była Maryla Freiwald, która trzykrotnie zdobyła tytuł mistrzyni Polski w skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu i biegu na dystansie 80 metrów przez płotki. Warto jeszcze wspomnieć o sekcji hokeja na lodzie oraz łyżwiarstwa. Na rogu ul. Koletek i Dietla powstał największy w Krakowie, liczący 3800 m. kw., tor lodowy, z którego w szczytowym okresie przełomu roku 1929/1930 skorzystało niemal 30 tys. chętnych. Najbardziej utytułowaną sekcją sportową Makkabi była piłka wodna mężczyzn (wtarepolo), gdyż jej zawodnicy w latach 1928-1932 (4 tytuły) zdobywali tytuł Mistrza Polski seniorów! Swoje mecze Makkabi rozgrywał na nieistniejącym już basenie w parku krakowskim.

Makkabi było kojarzone z ruchem syjonistycznym.

„Mecze pomiędzy syjonistycznym Makkabi a lewicującą Jutrzenką – jak pisze Piotr Figiela – był szczególnie zażarte. Makkabi niemiał oporów przed zawieraniem taktycznych sojuszy z niechętną Żydom Wisłą, a lewicowa Jutrzenka korzystała ze wsparcia demokratycznej Cracovii.” Określenie „święta wojna”, które przylgnęło do wielkich derbów Krakowa rozgrywanych pomiędzy Wisłą a Cracovią, w rzeczywistości ukute zostało dla zmagań piłkarzy Jutrzenki i Makkabi.

Niestety tragedia Zagłady zabiła żydowski sport w Krakowie.️

Na podstawie: Machabeusze sportu. Sport żydowski w Krakowie, Kraków 2012.

Zdjęcie pochodzi z zasobu Muzeum Krakowa i przedstawia zawody na nieistniejącym już basenie w Parku Krakowskim.