Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów – Gruszów [AKTUALIZACJA]

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów – Gruszów, 24 marca 2021 r.

24 marca 2021 r., w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w Gruszowie (gm. Raciechowice, pow. myślenicki) odbędą się uroczystości, organizowane przez wojewodę małopolskiego, Oddział IPN w Krakowie i samorząd Raciechowic.

Po uroczystej mszy świętej (godz. 12) odsłonięty zostanie głaz pamięci, poświęcony rodzinie Anieli i Franciszka Szewczyków z Gruszowa. Podczas niemieckiej okupacji w swoim gospodarstwie ukrywali oni od jesieni 1941 r. cztery osoby z rodziny Goldbergów. Potem udzielili także schronienia rodzinie Federgrünów. Ukrywający się Żydzi przeżyli wojnę. W 1997 r. małżeństwo Szewczyków otrzymało tytuł Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Zaszczytnym wyróżnieniem uhonorowany został także ich najstarszy syn, Józef.

Uroczystość planowano pierwotnie na 2020 r., ale została odwołana ze względu na pandemię koronawirusa. Pomnik w Gruszowie współfinansował IPN.

 

Aktualizacja

W związku z dużym wzrostem zachorowań na Covid-19 uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która była zaplanowana na 24 marca 2021 roku w miejscowości Gruszów – Gmina Raciechowice, została odwołana.
Na uroczystość powyższą zaproszenia zostaną przekazane w nowym terminie.