Marsz Pamięci

Dzisiaj tj. 12 marca, o godz. 12.00 na placu Bohaterów Getta miały miejsce uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji krakowskiego getta oraz tradycyjny już Marsz Pamięci, który przeszedł ulicami Podgórza do miejsca, gdzie w okresie II wojny światowej znajdował się obóz Plaszow. W uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców Krakowa oraz goście z zagranicy. Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowali Przewodnicząca Zarządu Helena Jakubowicz, wiceprzewodniczący Zarządu Tadeusz Jakubowicz oraz wielu członków naszej społeczności.

Podczas uroczystości modlitwę prowadził Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Boaz Gadka oraz Gabaj krakowskich synagog Kuba Lewinger.

Uroczystości prowadził Janusz Makuch, Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej. Ponadto głos zabrali: Sekretarz Miasta Krakowa Antoni Fryczek, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz, Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne, Przewodnicząca Związku Krakowian w Izraelu Lili Haber, a w imieniu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, który opowiedział swoją wojenną historię, dodając na zakończenie:

„Kochani! Szanujmy się, żyjmy obok siebie w zgodzie. Nie dajmy ponieść się emocjom. Nigdy nie przypuszczałem, że będę jeszcze w życiu oglądał dzieci, które w Ukrainie chodzą po piwnicach tuląc do siebie pluszowego misia. Nie bądźmy obojętni”

Dziękujemy, że jesteście z nami!