Roman Abraham Wohlfeiler (1918-1974)

15 lutego 1918 roku w Krakowie urodził się Roman Abraham Wohlfeiler, były piłkarz Wisły Kraków, grający na pozycji lewoskrzydłowego.

„Roman Wohlfeiler urodził się w 1918 roku w rodzinie żydowskich sklepikarzy (jego rodzice prowadzili sklep owocowy przy ulicy Starowiślnej w Krakowie). W piłkę zaczął grać w podwórkowych drużynach w dzielnicy Kazimierz, następnie trafił do klubu Hakoah, a stamtąd do Makkabi. Po wybuchu II Wojny Światowej uciekł do Lwowa, gdzie także grywał w piłkę nożną. Po zajęciu Lwowa przez Niemców powrócił do Krakowa. Znalazł zatrudnienie w Fabryce Schindlera – dzięki protekcji Oskara Schindlera przeżył wojnę. W latach 40. XX w. Wohlfeiler został zawodnikiem Wisły, grał w drużynie IB. Władysław Giergiel wspominał, że pozostałym piłkarzom Roman Wohlfeiler opowiadał, że gra w Wiśle była od dziecka jego marzeniem. Poza grą w meczach towarzyskich Wohlfeiler nie przebił się jednak do pierwszego zespołu. W grze miał cechować się szybkością, przebojowością i sprytem (czym nadrabiał trochę gorsze warunki fizyczne).

W 1951 roku Wohlfeiler wyemigrował do Izraela, gdzie zmarł w 1974 roku.”

Fotografia przedstawia Romana Wohlfeilera na boisku klubu Makkabi Kraków, późne lata 30. XX w. (Fot. Archiwum Państwa Manor, za Tygodnik Powszechny)

Na podstawie notatki znajdującej się na stronie historia Wisły Kraków.