Gloria Artis dla Marka Sawickiego

Dzisiaj, tj. 8 grudnia 2021 roku o godzinie 12.00 na nowym cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej 55, miało miejsce odebranie prac mających na celu rewaloryzację części nagrobków cywilnych oraz mogił żołnierzy żydowskich poległych w walce o odzyskanie niepodległości Polski (1914-1918) oraz wojnie w polsko-bolszewickiej (1919-1921).

Należy podkreślić, że wszystkie prace zostały sfinansowane z funduszów Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

Następnie w restauracji Klezmer Hois mieszczącej się przy ul. Szerokiej, odbyła się bardzo miła uroczystość wręczenia przez Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Panią Joannę Florkiewicz – Kamieniarczyk, nadanego decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Panu Markowi Sawickiemu.

Pan Marek Sawicki – jak powiedziała w trakcie laudacji Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – zasłużył na Gloria Artis działalnością na rzecz cmentarzy wojennych. Mieliście Państwo okazje zobaczyć jeden cmentarz, który przywraca się pamięci i usiłuje się otworzyć jego pierwotny wygląd, ale to jest jeden z kilkuset cmentarzy, którymi Marek Sawicki się zajmował.

W imieniu Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie serdecznie gratulujemy Panu Markowi Sawickiemu tego wyróżnienia.