Uroczystości upamiętniające 79. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości

Dzisiaj, tj. 27 sierpnia 2021 roku w samo południe na Rynku Górnym w Wieliczce, a następnie na wielickim kirkucie spotkaliśmy się z inicjatywy burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła, wraz z lokalną społecznością, aby uczcić pomordowanych przez Niemców Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości.

W uroczystościach Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie reprezentowała delegacja wraz Przewodniczącym Zarządu Tadeuszem Jakubowiczem na czele.

Dziękujemy za pamięć!

27 sierpnia 1942 r. Niemcy dokonali likwidacji żydowskiej społeczności w Wieliczce, otaczając dzień wcześniej miasto. Tego dnia wymordowano chorych ze szpitala oraz jego personel (ogółem 150 osób). Dzień później o godzinie 7 rano, zgromadzono pozostałych żydowskich mieszkańców zgromadzonych uprzednio w Wieliczce (ok. 6 tys.) na polach bogucickich. Niezdolnych do pracy w liczbie ok. 700 osób wywieziono do tzw. Koziej Górki (Puszcza Niepołomicka) i rozstrzelano. Młodych mężczyzn, w liczbie ok. 700 osób wywieziono do obozów pracy w Płaszowie, Prokocimiu i Stalowej Woli, a pozostałych Żydów i Żydówki w liczbie ok. 6 tys. wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zostali zamordowani.