Uroczystość odsłonięcia wyremontowanego miejsca zagłady w Wolbromiu

25 stycznia 2021 roku na cmentarzu wojennym ofiar Holokaustu w lesie przy ul. Skalskiej w Wolbromiu, odbyła się uroczystość odsłonięcia wyremontowanego staraniem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego miejsca zagłady ok. 600-800 Żydów, zamordowanych przez niemieckiego okupanta we wrześniu 1942 r.

Podczas uroczystości obecni byli między innymi: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, dyrektor IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz oraz duchowny Kuba Lewinger, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac, burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu ks. Włodzimierz Wiecha, dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Florkiewicz – Kamieniarczyk oraz Adam Klimek reprezentujący Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Zbieramy się w miejscu, które nie jest zwyczajnym cmentarzem wojennym – mówił dr Mateusz Szpytma – to są doły śmierci, do których wrzucono ciała brutalnie zamordowanych obywateli Rzeczypospolitej w zdecydowanej większości wyznania mojżeszowego, ludzi, których Niemcy nie zakwalifikowali do wywiezienia do obozu zagłady w Bełżcu – starców, niepełnosprawnych, niemających wystarczających sił kobiet, mężczyzn i dzieci. Mordowali ich tutaj! Chcemy, aby to było miejsce pamięci, łączące wszystkich obywateli, niezależnie od narodowości i wyznania.

Dziękujemy.