05/12/1911 - 06/07/2000
Szpilman Władysław

5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu urodził się Władysław Szpilman; pianista, kompozytor.
Uczył się gry w Konserwatorium im. Fryderyka Chopina w Warszawie, późniejszej Akademii Muzycznej w Warszawie, jak również w Akademii Sztuk w Berlinie. Wojnę spędził w Warszawie. Podczas okupacji stracił całą rodzinę. Pozostawił po sobie wielokrotnie wznawiane wspomnienia pt. Śmierć miasta (pierwsze wydanie ukazało się w 1946 roku) wydawane później pod innym tytułem Pianista. Na podstawie właśnie tej książki Roman Polański w 2002 roku wyreżyserował wielokrotnie nagradzany film pod tym samym tytułem.


To właśnie Władysław Szpilman wykonał ostatni akord w przedwojennym Polskim Radio grając 23 września 1939 roku „na żywo” Chopina. Jego recital przerwały Niemieckie bomby! Sześć lat później pierwsza emisja Polskiego Radia była niemal symboliczna. Znowu Szpilman grał Chopina, kończąc jakby to, co zaczął … 


Warto pamiętać, że Władysław Szpilman był pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie oraz autorem muzyki do Polskiej Kroniki Filmowej.

Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie.

Władysław Szpilman jest autorem muzyki do niezliczonej ilości piosenek, jak również doskonałych interpretacji muzyki klasycznej. 

Posłuchajmy jednej z nich: https://www.youtube.com/watch?v=n9oQEa- d5rU
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe