2 lutego 1877 roku w Dubnie Podlaskim urodziła się Maria Rogowska-Falska.
„W 1928 roku założone przez nią Towarzystwo „Nasz Dom” – w zarządzie którego znajdował się także Janusz Korczak – kupiło nowy budynek i sierociniec przeniósł się z Pruszkowa na Pola Bielańskie.
„Nasz Dom” stał się ośrodkiem pracy wychowawczej i kulturalno-oświatowej. W jego zakres wchodziło przedszkole, świetlica dla ubogiej młodzieży, półkolonie, biblioteka i szkoła dla młodszych klas.
W czasie okupacji wychowankowie „Naszego Domu” brali udział w walkach Powstania Warszawskiego, głównie na Żoliborzu i Mokotowie. W ośrodku ukryto 25 dzieci żydowskich, dla których Maryna Falska organizowała fałszywe akty urodzenia.
7 września 1944 roku Maria Rogowska-Falska otrzymała od Niemców nakaz ewakuacji dzieci i pracowników placówki. Tej samej nocy zmarła. W listopadzie 1946 roku zakład został z inicjatywy jej byłych wychowanków nazwany jej imieniem.
Za osiągnięcia pedagogiczne i poświęcenie Maria Rogowska-Falska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi w 1926, Krzyżem Niepodległości w 1931, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1947 i medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w 1985 roku.”
.
fot. Wikipedia