Rafał Taubenschlag

6 maja 1881 roku w Przemyślu urodził się Rafał Taubenschlag syn Bernarda Barucha i Cecylii Cyrli z domu Goldhart; historyk prawa, specjalista w dziedzinie prawa rzymskiego i papirologii. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego, członek-korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Ponadto Rafał Taubenschlag w latach 1942–1947 pracował na stanowisku Visiting Research Professor of Ancient Civilisation w Columbia University i był twórcą czasopisma The Journal of Juristic Papyrology.

W 1949 roku został laureatem nagrody im. Barczewskiego przyznawanej przez PAU. W roku 1950 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1955 roku podczas Międzynarodowego Zjazdu Papirologów w Wiedniu został wybrany przez aklamację jego honorowym przewodniczącym. Środowisko naukowe uczciło 75 rocznicę urodzin profesora i pięćdziesięciolecie jego pracy naukowej księgą pamiątkową pt. Symbolae Raphaeli Taubenschlag dedicatae.

Czytaj więcej: https://www.law.uj.edu.pl/users/kprz/index.php/wykladali/prof-rafal-taubenschlag

Rafał Taubenschalg zmarł 25 czerwca 1958 w Warszawie i Został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Zdjęcie pochodzi z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.